Rok 2015 podle podle Bank of America Merrill Lynch

Ban of America Merrill Lynch zveřejnila 7 investičních tipů pro rok 2015:

Americké akcie předčí dluhopisový trh

BoA/ML favorizuje pro příští rok americké akcie oproti dluhopisům. Výnosový rozdíl mezi oběma trhy by však neměl být tak široký, jako tomu bylo během několika posledních let. Podle analytiků BoA/ML se většina amerických akcií dostala z hodnocení „undervalued“ na „fairly valued“ a pozitivní výhled ekonomického růstu na příští rok vytváří prostor pro vyšší prodeje i zisky.

Technologie jako nejperspektivnější sektor

Nejperspektivnějším sektorem příštího roku by měl být ten technologický. Podle analytiků je to jediné odvětví, které drží více hotovosti než dluhů, díky čemuž by mělo nejvíce profitovat z globálního ekonomického růstu. Favoritem by měly být především internetové společnosti, sociální sítě a tzv. cloud computing.

Očekávaná kontrakce na ropě

30% pokles cen ropy sice těžce dopadl na energetické společnosti, ale tím pomohl vytvořit i velice zajímavé příležitosti, především z hlediska valuací. Očekává se kontrakce, která povede k tomu, že se cena ropy zvýší na přijatelnější úrovně.

Země BRIC

BoA/ML se zaměřuje i na rozvojové trhy. Doposud favorizovala tzv. země BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína). Vzhledem k současné politické situaci v Rusku a Brazílii, doporučují analytici zaměřit se pouze na Čínu a Indii.

Zvýšení amerických krátkodobých sazeb

Vyšší sazby by podle BoA/ML měly udržet na uzdě americký dluhopisový trh. Pokud jste investor, který je schopen správně vyhodnotit úrokové riziko, doporučuje banka držet dlouhodobé instrumenty či investovat do méně likvidních fondů.

Výhoda komunálních dluhopisů

Málo investorů se zaměřuje na investice do komunálních dluhopisů. Ty jsou emitovány přímo státy či městy a jejich výnos je vzhledem k současné situaci na trzích zajímavý. Další výhodou je fakt, že jsou osvobozeny od daně z kapitálových výnosů.

Zaměřte se na výnosové křivky

Úrokové riziko může být podle BoA/ML limitováno vyváženou investicí do instrumentů s různou dobou splatnosti. Například kombinace desetiletých státních dluhopisů společně s komunálními dluhopisy by měla představovat slibnou perspektivu budoucích výnosů.

Newsletter