Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Rok 2018: Sedm startupů, které si zaslouží pozornost

Finanční sektor prochází neustálými změnami již od doby, co se globálně rozšířila technologie blockchain. Mnohé fintech startupy vyvíjí v tomto odvětví ekonomiky nové systémy, ať už jde o přímé platby (P2P), půjčky nebo investice. Zde je seznam 7 fintech startupů, které by neměly nikomu uniknout.

  1. ADYEN—Proveďte všechny své platby z jedné platformy

Rozšiřování businessu do cizích zemí přináší spoustu možností, ale také nové výzvy. Při otevírání nových poboček v různých státech se platby stávají komplikovanými, neboť v každé zemi platí jiné bankovní předpisy. S příchodem platformy společnosti Adyen si s takovými problémy nemusíte lámat hlavu. Tato platforma vám umožňuje přijímat mezinárodní platební karty i místní platby zákazníků v domácí měně. Ať už jsou platby prováděné online nebo offline, Ayden bezpečně zpracuje platby ze všech vašich obchodů za pomoci jediné integrace. To zajistí celkový přehled všech plateb. Je to jednoduché a integrované řešení plateb, které v následujících letech nabude na významu.

  1. LENDOIT — Půjčujte si nebo poskytujte peníze celému světu

Lendoit je decentralizovaná P2P platforma na půjčování peněz, která spojuje dlužníky a věřitele z celého světa. Využívá chytrých kontraktů a blockchain technologii, aby zajistila důvěru, obešla se bez prostředníka a redukovala co nejvíce risk. Nejprve si žadatel skrze aplikaci požádá o půjčku, která je poté aukcí nabídnuta věřitelům platformy, což dává žadatelům možnost vybrat si pro ně nejvýhodnější úvěrovou sazbu. Pokud se dostanete do problémů s neplatiči, pak se můžete obrátit na výběrčí, kteří mohou danou osobu vysledovat a zajistit zaplacení dané částky. Lendoit však ještě není v provozu (mělo by dojít k jeho zahájení v příštím roce), ale i tak se můžeme setkat s vysokým zájmem o tuto aplikaci.

  1. REALITYSHARES — Investujte i s málem

Uvažovali jste někdy o tom investovat do realit stejným způsobem, jak se investuje do akcií nebo dluhopisů? Dnes je to díky RealityShares skutečností. Investovat do nemovitostí si mohl dovolit jen ten, kdo měl obrovské množství peněz nebo ten, kdo se nějakým způsobem zadlužil. Díky této společnosti můžete investovat i to málo, co máte, abyste mohli vlastnit zlomek nemovitosti a vydělávat díky ní z nájmů. Nezapomeňte na to, že jsou nemovitosti stále nejbezpečnějším a nejspolehlivějším druhem aktiv na světě. 

  1. STASH INVEST — Investujte přes svůj telefon a sledujte, jak váš majetek narůstá.

Stash je mobilní platforma pro investování vhodná pro zařízení s operačním systémem Android a iOS. Aplikace je velmi uživatelsky přívětivá a umožňuje vám investice již od 5 dolarů. Je důležité říct, že právě firmy jako Vanguard a Blackrock stojí za těmito investicemi. I když činí měsíční poplatek za využívání aplikace 1 dolar pro investice do výše 5 000 dolarů a 0,25 % pro investice nad 5 000 dolarů, jedná se pořád o levnou službu v porovnání s většími makléřskými firmami.

  1. CROSS RIVER BANK — Inovativní banka

Cross River Bank (CRB) využívá bankovních technologií v kombinaci s regulačním rámcem pro hospodaření s aktivy a vlastním kapitálem společností a jednotlivců. Žadatelé jednoduše potvrdí žádost o půjčku na úvěrové platformě. CRB systém verifikuje žadatelovy údaje a vyhodnotí risk úvěru. Pokud je vyhodnocení kladné, poskytne systém peníze schválenému žadateli. CRB v roce 2016 uzavřela přes milion úvěrů za zhruba 3 miliardy dolarů a aktuálně odhadem spravuje 1,5 milionu půjček za cca 5,5 miliardy dolarů v kumulativních úvěrech.

  1. TRUE ACCORD — Zvyšte si jako věřitel míru návratnosti

Další startup přináší vylepšení do oblasti vymáhání dluhů. TrueAccord umožňuje věřitelům zvýšení pravděpodobnosti návratnosti jejich finančních zdrojů od dlužníků a neplatičů o více než 20 %. Věřitel jednoduše nahrává svou bilanci pomocí API TrueAccord a sleduje průběh. Když je hotovo, TrueAccord analyzuje vzorce chování zákazníků a poskytne zpětnou vazbu ohledně pravděpodobnosti, že zákazník vypořádá dluh nebo ne. 

  1. PALLY — Poznávejte nová města díky místním lidem

Pally je decentralizovaná sociální síť pro cestování, která dává cestovatelům možnost zažít cizí města skrze místní žijící v dané lokalitě a využívající Pally aplikaci. Cestovatelé si naplánují různá dobrodružství s místními lidmi, kteří se chtějí podělit o zážitky ze svého města. Blockchain technologie umožňuje P2P transakci, když dojde ke splnění žádaného zážitku. Počáteční testování Pally je právě v průběhu, plné spuštění bude v roce 2018.

V příštích několika letech se změní způsob, jakým obchodujeme a investujeme. Tyto změny přinesou zejména přední fintech startupy. Když dojde k nějaké změně, tak ji někteří odmítají, někteří si ji osvojí, ale jsou tu i tací, kteří ji jen sledují a nedělají nic. Ti, kteří se jako první vrhli na osvojení si inovací, obvykle získávají nejlepší odměny v době, když už je tato změna dávno součástí zvyků.

Newsletter