Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Rok 2023 bude lepší, než bylo očekáváno

Klíčové body

  • Bankovní dům Barclays v reakci na pozitivní data z Evropy, Číny a USA navýšil odhad růstu světové ekonomiky v roce 2023 na 2,2 %.
  • Lepší sentiment a mírnější průběh krize hovoří ve prospěch rizikových měn, jako je koruna. Ta ze současných hodnot přesto oslabí. Riziku mírného oslabení čelí také dolar.
  • ECB údajně zvažuje pomalejší tempo zvyšování úrokových sazeb, než naznačila v prosinci. Euro oslabilo.
Zdroj: Depositphotos

Zástupci ECB začínají údajně uvažovat nad tím, že by tempo zvyšování úrokových sazeb bylo ve výsledku pomalejší, než naznačila prezidentka Lagarde v prosinci. Agentura Bloomberg takto citovala zdroje blízké ECB. Plánované zvýšení sazeb o 50 bazických bodů v únoru je stále velmi pravděpodobné. Změna by mohla přijít na zasedání v březnu a dalších měsících, kdy bude představena nová prognóza. Zvýšení sazeb v březnu, by tak místo předpokládaných 50 bodů mohlo dosáhnou 25 bodů. Vše záleží na podobě prognózy a dalších dat z ekonomiky. Pokles ceny energií a zlepšující se ekonomické výhledy pro rok 2023 vytváří pro ECB trochu manévrovacího prostoru. Jedním dechem je však nutné dodat, že inflace v eurozóně stále není pod kontrolou, a problematická je pak primárně jádrová inflace. Euro obratem oslabilo proti dolaru, koruně a dalším měnám. Významnou část ztrát proti dolaru ale euro do konce obchodního dne umazalo.

Čínská ekonomika ve čtvrtém kvartále roku 2022 rostla o 2,9 %. Překonala tak očekávání expertů, kteří počítali s růstem okolo 1,8 %. Na čínské poměry lze hodnotu růstu ekonomiky pod třemi procenty označit za slabou. Na výkonu čínské ekonomiky se podepsala významnou měrou právě dlouhodobá politika nulové tolerance covidu, kterou tamní vláda opustila až ke konci loňského roku. Přestože v reakci došlo na oživení čínského hospodářství, dramaticky rostl počet nově nakažených, tamní zdravotnictví je tak pod obrovským tlakem. Lze předpokládat, že náklady takového rozhodnutí se projeví až časem, a to nejenom v oblasti zdravotní, ale i byznysové, kde hrozí hůře kontrolovatelné výpadky pracovní síly.

Čínská ekonomika tak nenaplnila cíl tamní komunistické strany, který byl stanoven na meziroční růst HDP na úrovni 5,5 %. Cíl 5,5 % byl také mimochodem jedním z nejnižších cílů za poslední dekády. S výjimkou covidového roku 2020 byl růst čínské ekonomiky v procentuálním vyjádření v roce 2022 nejslabší od roku 1976. Současné ekonomické výhledy ale očekávají zlepšení kondice čínské ekonomiky během roku 2023.

Čína se ale bude muset vypořádat s problémy na realitním trhu i se současným vysokým tempem šíření viru. Na delším horizontu se musí věnovat i problému stárnutí populace, který byl umocněn v minulosti dlouho platnou politikou jednoho dítěte. Čína v roce 2022 poprvé od šedesátých let zaznamenala úbytek počtu obyvatel.

Bankovní dům Barclays navýšil svůj odhad růstu světové ekonomiky v roce 2023 na 2,2 %. Oproti listopadovému odhadu se jedná o navýšení o 0,5 procentního bodu. Banka tak reaguje tak na zlepšení kondice čínské ekonomiky a sady vesměs pozitivních dat z Německa, obecně z eurozóny, Británie a v dílčích oblastech i z USA. Výhled se zlepšil i pro eurozónu. Banka TS Lombard zvýšila výhled růstu HDP v eurozóně z -0,6 % na -0,1 %, a to především v reakci na pokles cen plynu a zlepšení ekonomického sentimentu.

Pokud bude zpomalení globální ekonomiky v roce 2023 mírnější, než bylo původně očekáváno, lze předpokládat zmírnění tlaku na rizikové měny, kam patří vedle české koruny i další měny regionu. Zlepšení sentimentu v Evropě by mělo pomoci také euru a libře. Zde bude ale záležet na spoustě dalších faktorech, kam patří další kroky ECB, vývoj inflace, nezaměstnanosti a dalších makroekonomických ukazatelů. Libra v reakci na příznivá data ohledně růstu ekonomiky na ostrovech posílila na měsíční maximum proti dolaru. Na druhé straně stojí stále relativně silný dolar, který ale při pozitivním výhledu světové ekonomiky nemá už příliš prostoru pro posílení. Fed se zřejmě pomalu blíží konci cyklu navyšování sazeb, kdy očekáváme navýšení o 25 bodů na zasedání v únoru a březnu. Pokud další data potvrdí lepší než očekávaný vývoj světové ekonomiky, pak lze očekávat mírné oslabení dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0838 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,30 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0774 do 1,0910 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,94 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,09 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,90 až 24,00 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,97 do 22,22 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter