Rok od konce intervence na franku. Čas na šampaňské?

Rok poté, co Švýcarská centrální banka náhle opustila intervenční režim na Švýcarském franku, vše nasvědčuje tomu, že se nejčernější scénáře nenaplní. Na šampaňské je však také ještě příliš brzy. Největší rána zasáhne samotnou banku v podobě rekordní roční ztráty 23 miliard franků. Ačkoli se jedná „pouze“ o ztrátou v knize, její opakování by mohlo ohrozit budoucí výplaty švýcarským kantonům. Co další ukazatele? Čtěte dál, graficky také v galerii článku

Švýcarská centrální banka počítá s rekordní ztrátou

Spotřebitelské ceny

Se silnějším frankem zatíženým náklady importu klesly spotřebitelské ceny v roce 2015 o 1,1 procenta, což je nejvíce od roku 1950. V letošním roce budou pravděpodobně dále klesat, v roce 2017 by však podle centrální banky měly stoupat. Klesající ceny jsou nezbytnou součástí procesu hospodářského přizpůsobování se – aby zůstala ekonomika konkurenceschopná.

Akcie

Švýcarský akciový index po zprávě o opuštění intervenčního režimu propadl. Od té doby však opět odskočil a v srpnu loňského roku dokonce dosáhl na osmiletá maxima.

Evropské trhy propadají po zprávě Reuters, ukazující rozkol v ECB ohledně dalších zásahů centrální banky

Posted by Roklen24 on Thursday, 14 January 2016

 

HDP

Tempo hospodářského růstu v loňském roce o polovinu propadlo. I tak se ale Švýcarsko vyhnulo recesi a Švýcarská centrální banka za rok 2015 očekává růst těsně pod 1 procentem, v roce 2016 pak růst okolo 1,5 procenta.

Nezaměstnanost

Míra nezaměstnanosti vzrostla na pětileté maximum. V prosinci byla na úrovni 3,4 procenta. Podle vládních předpovědí by nezaměstnanost měla v roce 2016 vzrůst na 3,6 procenta. Podle viceprezidenta Švýcarské centrální banky Fritze Zurbruegga byla většina prognostiků z nezaměstnanosti v roce 2015 pozitivně překvapena. Trade Union Unia však stejný názor nesdílí a požadují odstoupení bankovní rady.

„Na první pohled situace nevypadá nijak špatně – v loňském roce jsme se vyhnuli technické recesi, vývoz se nezhroutil a zdá se, že trh práce zpevnil,“ poznamenal Alexander Koch, ekonom Raiffeisen Schweiz v Curychu. „Myslím si však, že propad bude pokračovat. Záleží na vývoji měny,“ dodal.

Velká bankovní příručka roku 2016

Newsletter