AKTUALIZOVÁNO: Čínské akciové trhy se v první obchodní den roku 2016 propadly o sedm procent a obchodování s nimi bylo poté přerušeno. Trh reagoval na zprávu o dalším propadu čínského průmyslového sektoru, která společně s klesající čínskou měnou prohloubila obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Za výprodejem stojí také napětí na Blízkém východě, které zvýšilo světové ceny ropy.
Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se propadl o sedm procent a obchodování zakončil na 3470,41 bodu. Hlavní index Shanghai Composite ztratil 6,9 procenta na 3296,66 bodu. Dolů zamířily také další burzy v regionu. Index tokijské burzy Nikkei 225 se propadl o 3,1 procenta, což je největší pokles za více než tři měsíce. Index jihokorejských akcií Kospi byl nižší o 2,2 procenta a hongkongský index Hang Seng ztrácel 2,8 procenta.
Na propad trhů v Asii navázala Evropa. Panevropský index FTSEurofirst 300 index ihned v úvodu dnešního obchodování ztrácel 2,3 procenta. Index Euro STOXX 50, který sleduje nejvýznamnější akcie v eurozóně, se na začátku prvního obchodního dne roku propadal o 2,6 procenta. Ztráty indexů postupně narostly na 3,8 % u německého DAXu, 2,8 % u francouzského indexu CAC a 2,1 % u britského FTSE.
Podle zahraniční agentur je to poprvé, kdy Číňané nový mechanismus pro přerušení obchodů na burze použili. Čína jej zavedla po loňských masivních výkyvech na domácích trzích, které patří k nejméně stabilním na světě. Jakmile se index CSI 300 vychýlí o pět procent oproti závěrečné hodnotě z předešlého obchodního dne, obchodování s akciemi a opcemi se přeruší na čtvrt hodiny. Výkyv o sedm procent pak způsobí pozastavení obchodů na celý zbytek obchodní dne.
Průzkum ekonomického listu Caixin a společnosti Markit mezi nákupními manažery dnes ukázal, že čínský zpracovatelský sektor klesal v prosinci nepřetržitě už deset měsíců. Data zmírnila naděje, že čínská ekonomika vstoupí do nového roku v lepší kondici.
Saúdská Arábie, která je největším světovým dodavatelem ropy, v neděli oznámila, že přerušila diplomatické styky s Íránem. Stalo se tak v reakci útok davu íránských demonstrantů na areál saúdského velvyslanectví v Teheránu. Útoku předcházela poprava šíitského duchovního v Saúdské Arábii, která v Íránu vyvolala protesty.