Roklen Fx: Dolarový pád. Co na to Yellenová?

Nový týden koruna zahajuje na páru s eurem na úrovni 27,027 EURCZK. Dolarkoruna se dnes ráno obchoduje po pátečním dolarovém pádu na 23,83 USDCZK.

V pátek jsme se z tuzemské ekonomiky dočkali zpřesněného odhadu růstu hrubého domácího produktu za první čtvrtletí. Výsledkem byl meziroční růst o 3 % (mezičtvrtletní o 0,4 %), což je sice o desetinu procentního bodu horší než první odhad, ale přesto se jedná o velmi slušné tempo. Růst HDP by však měl ve zbytku roku postupně zpomalovat.

Dnes se z české ekonomiky dočkáme dat týkající se maloobchodních tržeb, u kterých se čeká meziroční růst 6,4 %, bez aut pak 5,0 %. Dále nás čeká rovněž růst reálných mezd, jenž by měl dosáhnout meziroční výše 3,8 %.

Co se týče dnešních rozmezí, tak pro eurokorunu kalkulujeme s pásmem 27,02 až 27,04 EURCZK. U dolarkoruny se pak počítá s rozmezím 23,73 až 23,94 USDCZK.

Závěr týdne s sebou přinesl tvrdý pád americké měny, jenž eurodolar vynesl až k hladině 1,137 EURUSD. Pondělní ráno se tento měnový pár nachází na aktuální úrovni 1,134 EURUSD.

Za náhlým propadnutí dolaru stály páteční výsledky z amerického trhu práce, podle nichž se sice snížila tamní nezaměstnanost z 5,0 % na 4,7 %, ale nepříjemně překvapila změna počtu pracovních míst, jež přibylo mimo zemědělství pouhopouhých 38 tisíc, což je nejhorší číslo za posledních šest let. Očekávaní byla přitom nastavena na 160 tisících. Páteční čísla z trhu práce přitom byla poslední před dvoudenním zasedáním Fedu, které proběhne 14. a 15. června, a od něhož již někteří investoři očekávali zvýšení úrokových sazeb. Po slabých číslech z trhu práce bylo vírou v červnové zvýšení sazeb opět otřeseno, čemuž odpovídá i oslabení americké měny.

Dnes bude mít ve Filadelfii projev guvernérka Fedu Janet Yellenová, jenž bude s ohledem na páteční data ostře sledovaný. Z Evropy se dočkáme série indexů Markit PMI aktivity v maloobchodě, a to postupně z Francie, Itálie, Německa i celé eurozóny.

Dnešní rozpětí pro eurodolar jsou nastavena na 1,129 až 1,139 EURUSD.

Newsletter