Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Roklen Fx: ECB na brexit nereaguje, alespoň prozatím

Páteční ráno se koruna na páru se společnou evropskou měnou nachází lehce nad 27,02 EURCZK. Dolarkoruna se pohybuje na úrovni 24,50 USDCZK.

Celý týden byl z pohledu českých dat slabý. Dnes nás opět nic nečeká, a proto by se eurokoruna měla držet v úzkém rozpětí 27,02 až 27,035 EURCZK. Dolarkoruna by se pak měla pohybovat od 24,45 do 24,55 USDCZK.

Ačkoli se včera udála nejdůležitější událost celého týdne, eurodolar výraznější pohyby nezaznamenal. Dnešní ráno se drží na hladině 1,103 EURUSD.

Hlavní událostí bylo zasedání Evropské centrální banky, která dle očekávání s úrokovými sazbami nepohnula. Hlavní úroková sazba tudíž zůstala na nule a depozitní sazba na -0,4 %. Změny nedoznal ani program nákupu aktiv, jehož měsíční objem setrval na 80 miliard eur.

Finanční trhy v eurozóně podle nejvyššího představitele ECB Maria Draghiho překonaly prudký vzestup volatility a nejistoty po britském referendu o brexitu s povzbuzující odolností. ECB ale podle něj bude hospodářské i politické nejistoty monitorovat velmi úzce a o případné změně své politiky rozhodne v příštích měsících na základě více informací. Draghi doplnil, že inflace začne podle něj oživovat později v roce 2016 a dále se bude zvyšovat v letech 2017 a 2018.

Na adresu špatných úvěrů (nonperforming loans) – napětí na trzích kolem zejména italských bank – Draghi řekl, že jde o komplexní problém, kterému se ECB musí věnovat. Draghi ale akcentoval, že podmínky na zápůjčním trhu se díky opatřením ECB, působícím již od června roku 2014, významně zlepšily a průzkum za druhou čtvrtinu roku 2016 mezi bankami ukazuje také další zlepšení u úvěrů podnikům i domácnostem.

Euro v reakci na nečinnost ECB sice posílilo, ale později přišla pozitivní data ze zámoří týkající se nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kterých bylo k červenci pouze 253 tisíc oproti očekávaným 265 tisícům. Současně s tím klesly i pokračující žádosti na 2 128 tisíc oproti očekávaným 2 137 tisícům. Tato pozitivní data z USA dodala dolaru opět sílu.

Dnes nás čeká řada Markit PMI indexů aktivity v průmyslu a ve službách, a to z Francie, Německa i celé eurozóny. V případě průmyslu trh počítá s hodnotami u Francie 48,0, Německa 53,4 a eurozóny 52,0. U služeb by indexy měly dosáhnout v případě Franice 49,5, Německa 53,2 a eurozóny 52,3 bodů. Markit PMI indexu aktivity v průmyslu se dočkáme také v případě Spojených států amerických, kde minulá hodnota činila 51,3 bodů.

Eurodolar by se dnes měl držet od 1,097 až po 1,108 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter