Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Roklen FX: Odstartoval Fed dlouhodobou dolarovou rally?

Po včerejším svátečním dni startuje koruna z úrovně 27,09 EURCZK. Na páru s dolarem pak po středečním výrazném posílení americké měny z 24,78 USDCZK.

Dnešní den bude na data z české ekonomiky opět chudý, proto by se rozmezí pro eurokorunu mohlo pohybovat od 27,085 až 27,100 koruny za euro, na dolaru pak od 24,72 až 24,80 koruny za dolar.

Středa byla zajímavá především pro zahraničí. Nejdůležitější událostí bylo vystoupení guvernérky Federálního rezervního systému Janet Yellenové. Prohlášení, které vzešlo ze zasedání měnového výboru, nepřineslo opět žádnou změnu. Americká centrální banka se rozhodla ponechat sazby na rekordních minimech. Jako hlavní důvod však tentokrát nebyl uveden nepříznivý ekonomický a finanční vývoj ve světě a jeho dopad na americkou ekonomiku, nýbrž slabost exportu a nízká inflace.

Vzhledem k sentimentu samotného vyjádření, investiční publikum opět více věří, že tolik očekávaná úroková „normalizace“ přijde na konci tohoto roku. Potvrdila to reakce dolaru, který na všech párech výrazně posílil. Dostáváme se tak do situace, kdy americká měna má před sebou necelé dva měsíce, které by se mohly nést v duchu posilování, naopak ta evropská by vzhledem k vyjádření vedení Evropské centrální banky mohla oslabovat.

Dnešní den eurodolar zahajuje na 1,09 EURUSD. Z dat je očekáván předběžný německý index cen spotřebitelů, kde se čeká meziměsíční pokles o 0,1 %, meziročně pak růst o 0,2 %. Dále bude reportována předběžná německá harmonizovaná inflace, kde se meziměsíční konsensus zastavil na -0,1 % a meziroční na +0,1 %.

V rámci Spojených států pak bude zveřejněno předběžné anualizované tempo růstu HDP za třetí kvartál. Očekávání jsou nastavena na 1,9 % růst oproti předchozímu výsledku na 3,9 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Rozmezí pro eurodolar by se po včerejší dolarové „rally“ mělo pohybovat od 1,09 až 1,10 EURUSD. Z dlouhodobého hlediska by se dalo vzhledem k divergenci evropské a americké měnové politiky čekat ještě další posilování dolaru, a to hlouběji pod 1,10 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter