Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Roklen index blahobytu: Slováci snížili náskok Čechů

Za březen se slovenským občanům podařilo výrazněji stáhnout náskok Čechů v životní úrovni. Dle Roklen indexu blahobytu se v České republice nyní žije 1,6krát lépe než v zemi pod Tatrami. Jedná se tak o skok o pětinu. Důvodem pro snížení rozdílu v míře blahobytu jsou na Slovensku neustále rostoucí mzdy společně s klesajícími nájmy, které hrají v indexu významnou roli. Oproti tomu v případě mezd a nájmů v České republice index nezaznamenává dle dat webu Numbeo žádné podstatné změny.

V případě srovnání míry blahobytu mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými lze pozorovat zvyšující se propastný rozdíl. Zatímco na začátku března dosahovala míra blahobytu ve srovnání s USA v České republice 25,86 %, o měsíc později je to již jen 24,39 %. Potvrzují se tak dobrá data z americké ekonomiky týkající se velmi nízké nezaměstnanosti a rostoucích mezd.

Jediné zlepšení životní úrovně Čechů se týká porovnání s největší ekonomikou Evropské unie Německem, i když se jedná pouze o kosmetické zlepšení o čtvrt procentního bodu.

Míra blahobytu České republiky v porovnání s jednotlivými státy k 1. dubnu 2016

Slovensko 159,00%
Německo 31,51%
USA 24,39%

Zdroj: Roklen Research

Míra blahobytu České republiky v porovnání s jednotlivými státy k 1. březnu 2016

Slovensko 180,68%
Německo 31,27%
USA 25,86%

Zdroj: Roklen Research

O Roklen indexu blahobytu

Roklen index blahobytu byl sestaven finanční skupinou Roklen za účelem porovnání životních nákladů ve vybraných zemích na základě zjednodušeného koše zboží a služeb. Tento koš byl inspirován šesti nejvíce vyhledávanými položkami za účelem porovnání cen ze srovnávacího internetového webu www.humuch.com.

Výstupem indexu je procentní vyjádření blahobytu v České republice vzhledem k porovnávaným zemím (Německo, USA, Slovensko). Index tudíž vyjadřuje, kolik si toho může občan České republiky dovolit za svůj měsíční disponibilní příjem po zdanění vzhledem k občanům srovnávaných zemí. Základem pro srovnání se stala velikost reprezentativního koše, který lze pořídit za průměrnou měsíční disponibilní mzdu po zdanění.

Reprezentativní koš je složen z následujících položek: měsíční nájemné za jednopokojový byt v centru města, měsíční platba za internet, 1 litr benzínu, 1 kg banánů, 1 porce cappuccina v restauraci a cena za 6 km jízdy taxislužbou. Váhy měsíčního nájemného a měsíční platby za internet byly vypočteny v procentním vyjádření k měsíčnímu příjmu. Váhy zbylých položek byly určeny na základě přepočtených vah spotřebního koše pro výpočet indexu spotřebitelských cen Českého statistického úřadu platné od roku 2012.

Ceny jednotlivých položek reprezentativního koše jsou zprůměrované ceny pro tři největší města porovnávaných zemí. V případě Slovenské republiky se jedná pouze o data ze dvou největších měst – Bratislava a Košice.

Data pro tento reprezentativní koš jakožto i pro průměrnou měsíční disponibilní mzdu byla čerpána z internetového webu www.numbeo.com, za jejichž správnost finanční skupina Roklen neručí. Data jsou pro účely indexu aktualizována jednou měsíčně.

TIP: Jak silně je česká koruna podhodnocena vůči euru či americkému dolaru? Sledujte nový Roklen index síly koruny.

Newsletter