Koruna podle dat za září stále zůstává výrazně podhodnocena oproti oběma klíčovým světovým měnám. Vůči euru je tuzemská měna podhodnocena o 32,48 %, k dolaru pak dokonce o 51,91 %, vyplývá z aktuálního Roklen indexu síly koruny.
Index zaznamenal oproti srpnu nárůst podhodnocení koruny v páru s eurem o 0,03 procentního bodu. Naopak k dolaru vykazuje mírné zlepšení, konkrétně o 0,14 procentního bodu. Podle parity kupní síly by pak odpovídající kurzy měly dosáhnout 18,25 Kč za euro, respektive 11,57 Kč za dolar.
Zvýšení podhodnocení vůči euru za uplynulý měsíc způsobily především změny cen v reprezentativním koši, kdy za srpen sledované potraviny zaznamenaly v eurozóně nárůst o 1,28 %. Naopak tuzemská cena obdobného koše poklesla o 0,3 %. Nominální kurz vůči euru pak zůstává beze změny. Důvod lze hledat především v kurzovém závazku ČNB, která je v současné době minimálně do druhého čtvrtletí příštího roku stále připravena intervenovat na devizovém trhu proti posílení koruny pod hranici 27 Kč za euro. Za mírným poklesem podhodnocení v páru s dolarem stojí jeho nedávné oslabení na ze srpnových 24,14 Kč na 24,05 Kč za dolar a také snížení sledovaných cen v USA o 0,55 %.
Podobný závěr nabízí i poslední hodnoty Big Mac Indexu, založeného na stejném principu jako Roklen index síly koruny. Podle něj je česká měna podhodnocena vůči euru o 27,3 %, vůči dolaru pak o 39,4 %. Big Mac index však bere v úvahu pouze cenu populárního hamburgeru. Naproti tomu Roklen index pracuje s širším košem potravin. Oba však primárně staví na teorii parity kupní síly a takzvaném zákonu jedné ceny. Podle nich by ceny stejných košů měly konvergovat v různých zemích ke stejným hodnotám.
Nutným předpokladem je kromě dokonalé substituovatelnosti jednotlivých složek koše také dokonalá arbitráž. Ta v praxi není zaručena především z důvodů nedokonalé informovanosti, transakčních nákladů, cenové diskriminace, existencí neobchodovatelných statků a nemožnosti arbitráže některých vstupů, které determinují cenotvorbu např. mezd, nájmů apod.