Roklen index síly koruny: Euro za 18,45 a dolar za 11,62 korun

Vývoj podhodnocenosti koruny vůči dvěma hlavním světovým měnám byl v posledním měsíci odlišný. Zatímco k euru se mírně snížila, na páru s dolarem byl vývoj opačný. Euro by dle Roklen indexu síly koruny mělo mít hodnotu 18,45 a dolar dokonce jen 11,62 koruny. 

Roklen index síly koruny pracuje s teorií parity kupní síly, podle které by mělo zboží stát v různých zemích stejnou cenu, přičemž v tomto případě se jedná o kategorii potravin, tudíž by měl Roklen index věrněji odrážet reálnou sílu tuzemské měny než například celosvětově známý Big Mac index, jenž pracuje pouze s cenami hamburgerů. Roklen index síly koruny je rovněž aktualizován jednou měsíčně, zatímco poslední aktualizace Big Mac indexu proběhla naposledy 7. ledna.

Dle aktuálních dat je koruna vůči euru podhodnocená o 31,72 %, vůči americkému dolaru pak o 52,49 %. Za rozdílným vývojem vůči oběma měnám, tedy posílení vůči euru a oslabení vůči dolaru, stojí po odeznění nervozity ohledně brexitu opětovný vzestup koruny, jež se posunula opět na úroveň intervenční hranice 27,02 korun za euro. Dolar naopak za poslední měsíc zůstává stále silnější mimo jiné i právě kvůli brexitu, ohledně něhož se sice uklidnily emoce, ale dolar se nicméně stále drží vůči evropským měnám výše.

Podhodnocenost koruny podle Roklen indexu síly koruny

Měna

Červen 2016

Červenec 2016

Euro

-31,90 %

-31,72 %

Dolar

-52,30 %

-52,49 %

Za tak silnou podhodnoceností koruny však stojí především skutečnost, že neexistuje dokonalá arbitráž ani dokonalé substituty, na nichž je postavena teorie parity kupní síly. Stejně tak se různí preference obyvatel jednotlivých zemí. Své sehrává i rozdílná hospodářská úroveň odrážející různé mzdy a ceny zboží. 

Méně výraznou roli, avšak rovněž nezanedbatelnou, hraje i intervenční režim České národní banky, díky kterému je koruna uměle podhodnocená. Z dlouhodobého hlediska se však jedná pouze o střednědobý výkyv, jenž bude vymazán s opětovným posílením české měny. Jakmile ČNB příští rok opustí svou měnovou politiku držení kurzu nad 27 korunami za euro, podhodnocenost koruny se jak vůči euru, tak i vůči dolaru výrazněji sníží. Stále ale nebude ani zdaleka dosahovat „odpovídajícího“ kurzu, jenž vyplývá z Roklen indexu síly koruny. 

„Odpovídající“ kurz dle Roklen indexu

EURCZK

18,45

USDCZK

11,62

 

O Roklen indexu síly koruny

Roklen index síly koruny byl sestaven společností Roklen360 a.s. za účelem určení, zda je česká koruna podhodnocená či nadhodnocená vůči dvěma hlavním světovým měnám – euro, dolar.

Index je založen na teorii parity kupní síly, která říká, že identické zboží by mělo mít v různých státech stejnou cenu. Výstupem indexu je procentní vyjádření podhodnocenosti nebo nadhodnocenosti české koruny vůči euru a dolaru. Základem pro srovnání se stalo patnáct položek z odvětví potravin.

Srovnávané položky jsou následující: Mléko 1 l, bochník chleba 500 g, rýže 1 kg, vejce 12 ks, místní sýr 1 kg, kuřecí prsa 1 kg, hovězí kýta 1 kg, jablka 1 kg, banány 1 kg, pomeranče 1 kg, rajčata 1 kg, brambory 1 kg, cibule 1 kg, 1 hlávka salátu, voda 1,5 l. Cena každé položky v České republice je srovnána s cenami v eurozóně a USA. Následně jsou výsledky zprůměrovány.

Je potřeba vzít v úvahu zjednodušenost indexu. Ceny jednotlivých položek jsou ovlivňovány mzdami, daněmi nebo preferencemi spotřebitelů. Roklen index síly koruny se snaží tyto problémy minimalizovat na rozdíl od Big Mac indexu tím, že pracuje s širším spektrem zboží, které navíc není do takové míry ovlivněno mzdami zaměstnanců.

Data pro tyto reprezentativní položky byla čerpána ze statistického webu www.numbeo.com. Data jsou pro účely indexu aktualizována jednou měsíčně.

 

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! – CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter