Na devizových trzích je patrná rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula nad úroveň 25,40 za euro.

Roklen index síly koruny: K euru i dolaru prudce podhodnocená

Koruna je v současnosti podhodnocená vůči euru o 32,2 procent, vůči dolaru pak dokonce o 52,6 procent. Poukázal na to Roklen index síly koruny, nově sestavovaný finanční skupinou Roklen. Index síly koruny přitom vychází z teorie parity kupní síly, která říká, že identické zboží by mělo mít v různých zemích stejnou cenu. Takto velká podhodnocenost koruny je z části způsobena rozdílnou životní úrovní, s níž se pojí cenová úroveň zboží a rovněž cena práce. Svůj díl na tom má i Česká národní banka, která drží korunu uměle podhodnocenou už od podzimu roku 2013.

Podhodnocenost koruny podle Roklen indexu*
vůči euru -32,20%
vůči dolaru -52,60%
  • k 4.2.2016, zdroj: Roklen Research

Na silnou podhodnocenost koruny upozorňuje i Big Mac index, podle něhož je koruna vůči euru podhodnocená o 25,4 % a k dolaru o 39,5 %. Na rozdíl od Big Mac indexu, který pracuje pouze s jednou položkou, je Roklen index síly koruny přesnější, neboť zahrnuje patnáct položek z odvětví potravin, které porovnává a následně průměruje. Minimalizuje se tím nedostatek Big Mac indexu ohledně preferencí spotřebitelů a rovněž se snižuje vliv mezd pracovníků.

Podhodnocenost koruny podle Big Mac indexu 
vůči euru -25,40%
vůči dolaru -39,50%

Pokud bychom měli určit „správný“ kurz koruny vůči těmto dvěma světovým měnám odpovídající paritě kupní síly, pak bychom jedno euro nakupovali za 18,32 korun a jeden dolar dokonce jen za 11,55 korun.

O Roklen indexu síly koruny

Roklen index síly koruny byl sestaven skupinou Roklen za účelem určení, zda je česká koruna podhodnocená či nadhodnocená vůči dvěma hlavním světovým měnám – euro, dolar.

Index je založen na teorii parity kupní síly, která říká, že identické zboží by mělo mít v různých státech stejnou cenu. Výstupem indexu je procentní vyjádření podhodnocenosti nebo nadhodnocenosti české koruny vůči euru a dolaru. Základem pro srovnání se stalo patnáct položek z odvětví potravin.

Srovnávané položky jsou následující: Mléko 1 l, bochník chleba 500 g, rýže 1 kg, vejce 12 ks, místní sýr 1 kg, kuřecí prsa 1 kg, hovězí kýta 1 kg, jablka 1 kg, banány 1 kg, pomeranče 1 kg, rajčata 1 kg, brambory 1 kg, cibule 1 kg, 1 hlávka salátu, voda 1,5 l. Cena každé položky v České republice je srovnána s cenami v eurozóně a USA. Následně jsou výsledky zprůměrovány.

 

Nový Roklen index blahobytu za leden ukázal, že Češi si koupí za svou mzdu jen 30,7 % toho, co průměrný Němec. Ve srovná…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 5. únor 2016

 

Je potřeba vzít v úvahu zjednodušenost indexu. Ceny jednotlivých položek jsou ovlivňovány mzdami, daněmi nebo preferencemi spotřebitelů. Roklen index síly koruny se snaží tyto problémy minimalizovat na rozdíl od Big Mac indexu tím, že pracuje s širším spektrem zboží, které navíc není do takové míry ovlivněno mzdami zaměstnanců.

Data pro tyto reprezentativní položky byla čerpána z internetového webu www.numbeo.com, za jejichž správnost Roklen neručí. Data jsou pro účely indexu aktualizována jednou měsíčně.

TIP: O kolik je životní úroveň Čechů nižší, než Němců nebo Američanů? Sledujte nový Roklen index blahobytu.

Newsletter