RoklenFX: Americká jízda. Startují spotřebitelé, štafetu přebere Fed

Úterý zahajuje česká koruna na dlouhodobě stabilní „základně“ na 27,10 EURCZK, kde se ustálila po včerejší oscilaci mezi úrovněmi 27,09 až 27,11 koruny za euro. Na páru s dolarem se pak drží kolem hodnoty 24,50 USDCZK.

Včerejší den ukázal, že důvěra v českou ekonomiku je lehce smíšená. Souhrnný indikátor důvěry za říjen mírně klesl, a to o 0,9 bodů. Poklesl i sentiment podnikatelů v oblasti vybraných služeb a průmyslu, naopak spotřebitelský sektor si připsal meziměsíční zvýšení o 1,5 bodu.

Dnes nás z české ekonomiky nebudou čekat žádná kurzotvorná data. Úterní rozmezí pro eurokorunu by se mohlo pohybovat od 27,110 až do 27,090 EURCZK. Na páru s dolarem pak 24,45 až 24,55 USDCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Dnešní den bude zajímavý především z hlediska americké ekonomiky. V odpoledních hodinách budou zveřejněny předběžné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za září, kde se očekává pokles o 1,3 % oproti předchozím -2 %. Dále pak jádrové objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby vyjma dopravních prostředků. V tomto případě je za září očekávaná stagnace.  Ve tři hodiny bude poté reportován výsledek americké spotřebitelské důvěry. V tomto případě se čeká mírný pokles z předchozích 103 bodů na 102,8 bodů. Všechny tyto ukazatele vypovídají o ekonomické náladě Spojených států. Pozitivní výsledky by tak mohly hrát roli i při jednání měnového výboru Federálního rezervního systému.

Právě tento výbor dnes zahájí své dvoudenní zasedání, během kterého bude rozhodovat o budoucí podobě americké úrokové politiky. Výstup pak bude ve středu prezentovat sama guvernérka Yellenová. Analytici však nečekají, že by centrální banka již v říjnu přistoupila k tzv. úrokové „normalizaci“‘. Tento krok se spíše čeká až v prosinci, případně až v roce 2016.

Americký dolar by tak v důsledku této události mohl procházet volatilnějším obdobím, a to především během středy, kdy promluví Yellenová. Dnes by se rozmezí na eurodolaru mohlo pohybovat  1,095 až 1,120 EURUSD.

 

Newsletter