RoklenFx: „Béžovka“ vyšší sazby nepodpořila. Dnes promluví Draghi

Čtvrtek zahajuje koruna v okolí 27,02 EURCZK. Ve dvojici s dolarem se pak posunula na 23,99 USDCZK.

Včera byla zveřejněna data ohledně červencových intervencí ČNB, která se zastavila na 307 mil. euro (cca 8,29 mld. korun). Za červen a červenec tak banka na devizovém trh zasahovala poměrně stabilně, což svědčí o nepřítomnosti výraznějších spekulativních tlaků na zpevnění české měny.

Na druhou stranu, srpnový objem devizových rezerv se zvýšil o více jak 2 miliardy eur až na 70,5 miliardy. To, společně s faktem, že se eurokoruna dlouhodobě drží přímo na 27,02 EURCZK, naznačuje mnohem vyšší objem srpnových intervencí, než který byl použit o měsíc předtím.

Dnes již byla reportována srpnová míra nezaměstnanosti, která překvapivě klesla na 5,3 % oproti předchozímu a očekávanému výsledku na 5,4 %.

Eurokoruna by se tak měla pohybovat od 27,02 až 27,04 EURCZK. Dolarkoruna od 23,92 až po 24,05 USDCZK.

Dolar se po slovech z Fedu obchoduje kolem 1,126 EURUSD.

Ze včerejších dat bylo hlavní událostí zveřejnění tzv. Béžové knihy. V jejím rámci zhodnotila americká centrální banka vývoj ekonomiky jako mírně rostoucí, přičemž důraz byl kladen na vývoj mezd. Fed v tomto směru upozornil, že tlak na vyšší mzdy byl pozorován u většiny distriktů, ovšem pouze v oblasti kvalifikovaných oborů, která se stále potýká s nedostatkem uchazečů o práci. Ostatní obory tento trend nadále postrádají. Celkově tak znění dokumentu vyznělo, z hlediska pravděpodobnosti možné úrokové normalizace, spíše negativně.

Dnes pak startuje zářijová štafeta centrálních bank, kterou zahajuje ECB. Ta v odpoledních hodinách nejprve zveřejní rozhodnutí o hlavních úrokových sazbách. Poté bude následovat tisková konference, na které guvernér Draghi okomentuje aktuální stav evropské ekonomiky a zároveň i rozhodnutí o (ne)zachování podoby prováděného programu kvantitativního uvolňování.

Eurodolar by se tak měl držet v pásmu 1,121 až 1,131 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter