RoklenFX: „Bezpečné“ měny děkují ropě. Euro i koruna silnější

Středu startuje koruna z již standardního rozmezí 27,02 až 27,03 EURCZK. Na pár s dolarem se pak drží včerejších silnějších hodnot kolem 24,85 USDCZK.

Co se týče dění v české ekonomice, během úterý byla reportována nezaměstnanost, která v listopadu zůstala na 5,9 %, kam se dostala v říjnu po třech měsících vytrvalého poklesu. Nezaměstnaných ale proti konci října mírně přibylo, a to o 932 na 431 364 lidí, oznámil Úřad práce ČR. Situaci ovlivnilo podle úřadu postupné ukončování sezonních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v listopadu činila 7,1 procenta.

V listopadu podle zprávy typicky skončily sezonní práce ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, těžbě či turismu, což je pro toto roční období charakteristické. Navíc s příchodem zimy klesá zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce. „Přesto jsme ale zaznamenali méně uchazečů, kteří se hlásili do evidence, než ve stejném období v předchozích letech,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Ekonomika je podle ní v dobré kondici.

Později byly zveřejněny informace o říjnových intervencích České národní banky. Ukázalo se, že během minulého měsíce banka nikterak nezasahovala, aby ubránila stanovenou hranici na 27 korunách za euro.

Souběžně s tím byly reportovány i devizové rezervy bank, které ke konci listopadu stouply oproti říjnu o 1,74 miliardy eur na 58,752 miliardy eur. V korunovém vyjádření stouply téměř o 43,6 miliardy na 1,588 bilionu korun. V dolarech se objem rezerv snížil o 632 milionů a činí 62,168 miliardy dolarů. Meziročně se devizové rezervy zvýšily v eurech o 14,9 miliardy, v korunách o 376,2 miliardy a v dolarech o 7,5 miliardy.

Dnes nás z české ekonomiky čeká zveřejnění indexu cen spotřebitelů za listopad. Předpokládáme meziroční růst inflace o 0,2 % a meziměsíčně pokles o -0,2 %.

Rozmezí pro eurokorunu by se mělo držet na 27,02 až 27,03 EURCZK, V případě dolaru pak pracujeme s pásmem od 24,80 až 24,90 USDCZK.

Eurodolar dnes zahajuje kolem 1,086 EURUSD. Včerejší propad ropy způsobil hromadný pokles akciových trhů, což investory donutilo se zaměřit na bezpečné měny, mezi které patří právě i euro.

Z dat byl v rámci eurozóny zveřejněn mezičtvrtletní růst evropské ekonomiky, který ve třetím kvartálu zpomalil na 0,3 procenta z 0,4 procenta v předchozích třech měsících. Oznámil to dnes statistický úřady Eurostat. Potvrdil tak svůj rychlý odhad z poloviny listopadu. V celé Evropské unii hospodářský růst zvolnil na 0,4 procenta z 0,5 procenta ve druhém čtvrtletí.

Hlavním motorem hospodářského růstu v eurozóně byly stoupající zásoby podniků a spotřebitelské výdaje. Zahraniční obchod měl na ekonomiku naopak negativní dopad, napsala agentura Reuters.

Range pro eurodolar by se dnes měl pohybovat od 1,0850 až 1,0890 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter