Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

RoklenFx: Bilance, průmysl, rezervy. Úterý ve znamení dat z ČR

Koruna zahajuje úterý na páru s eurem na 27,02 EURCZK. Ve dvojici s dolarem se nacházíme na 23,78 USDCZK.

Během včerejška jsme se dočkali maloobchodních tržeb. Ty za duben vykázaly zpomalení meziročního růstu na 4,9 %. Březnový údaj pak byl zrevidován z 5,1 % na 6 %. Mezi hlavní tahouny pozitivních čísel patřil nepotravinářský segment, konkrétně výrobky pro domácnosti, počítače, oděvy, obuv, stejně tak se dařilo i prodejcům aut.

Dnes nás čeká doslova datová nadílka. Jako první bude reportována obchodní bilance, která by za duben měla skončit přebytkem o velikosti 18,9 miliard korun. Následovat bude dubnová průmyslová výroba, kde se meziročně čeká růst o 4 %. Výčet pak uzavřou data ohledně velikosti květnových devizových rezerv ČNB, které by mohly napovědět více o prováděných intervencích.

Eurokorunu dnes vidíme v rozpětí 27,02 až 27,035 EURCZK. Dolarkorunu pak od 23,71 až 23,85 USDCZK.

Eurodolar startuje den na slabší pozitiv 1,136 EURUSD.

Ze zahraničí byl v pondělí reportován květnový Markit PMI index, který v případě Německa skončil na 54 bodech, v rámci celé eurozóny pak na 50,6 bodech. Následoval evropský index Sentix investorské nálady, který pro červen skončil na 9,9 bodech.

V podvečer pak promluvila šéfka Fedu Janet Yellenová. Ta během svého proslovu ve Filadelfii potvrdila, že pozitiva v americké ekonomice převažují nad negativy, sazby však půjdou nahoru pouze při splnění určitých podmínek.Co však zcela vypustila, bylo klíčové spojení „v příštích měsících“. Bankéřka pak dále varovala před přehnanou reakcí na páteční špatná data z trhu práce.

Dnes již byla zveřejněna německá průmyslová produkce, která v dubnu skončila na 1,2 %. Jako další přijde HDP eurozóny. To by za první kvartál mělo vykázat meziroční růst o 1,5 %. Ze Spojených států pak přijde produktivita v nezemědělském sektoru za první čtvrtletí, jež by měla mezikvartálně vykázat propad o -0,6 %.

Eurdolar by se dnes mohl pohybovat v pásmu 1,130 až 1,142 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter