RoklenFx: Bouřlivý den na chvíli probudil i línou eurokorunu

Dnešní den byl na devizových trzích poměrně bouřlivý. Situace dospěla dokonce do té fáze, že se alespoň na chvíli probudila i dosud „líná“ eurokoruna. Devizový pár díky posílení eura atakoval hranici kolem úrovně 27,04 EURCZK. Tento „spike“ však neměl dlouhého trvání a eurokoruna se opět posunula zpět do rozmezí 27,02 až 27,03 koruny za euro.

V případě dolarkoruny zapůsobilo výrazné oslabení americké měny. To dostalo devizovou dvojici pod hranici 25 korun za dolar, konkrétně na aktuálních 24,92 USDCZK.

Co se týče dat, byl zveřejněn listppadový objem intervenci ČNB na eurokoruně. Banka ve snaze udržet měnový pár nad hranicí 27 koruny za euro použila zhruba 10 miliard korun. Od ledna do listopadu minulého roku tak ČNB intervenovala za použití přibližně 200 miliard korun. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen odhaduje, že intervence proběhly i v prosinci. Celkový intervenční objem od listopadu 2013, kdy byl režim zahájen, dosahuje zhruba 400 miliard korun.

Na eurodolaru bylo možné pozorovat spanilou jízdu eura. Dolar pod vahou dění na čínském trhu oslabil o bezmála 0,7 %, aby tak pár zakončil na 1,0846 EURUSD.

Během dopoledne byla zveřejněna míra nezaměstnanosti eurozóny, která skončila v listopadu na 10,5 %. Ukazatel se tak dostal až na svá 4letá minima, přičemž ke zlepšení přispělo především Německo.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter