Evropské i americké výnosy klesají. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 24,30 za euro.

RoklenFx: Budoucnost dolaru? Svátky v USA omezily aktivitu na trzích

Klíčové body

  • Tři hlavní akciové indexy podávají diametrálně odlišný obrázek. Pro investory je to obrovské dilema.
  • Nulová tolerance ke koronaviru vedla v Číně k násilným protestům. Zprávy mluví o prvních mrtvých.
  • Výhledy ukazují na oslabení dolaru. Ten má ale ve světle světové politické krize prostor pro posílení.
zdroj: Unsplash

Týden, ve kterém Američané oslavují Den díkůvzdání, bývá z pohledu trhů buď velmi nudný nebo naopak překvapivě dynamický. Důvodem je snížená likvidita a zavřené trhy s akciovými tituly. Obchodují se pouze derivátové produkty a měny. Letos si obchodníci očividně vybrali variantu číslo jedna. Klidná doba nám tak poskytuje příležitost k zamyšlení nad chováním akciových indexů a potažmo rizikovým naladěním v letošním roce.

Máme tři hlavní indexy – DJ30, S&P500 a Nasdaq. Každý z nich předkládá diametrálně odlišný obrázek. DJ30 umazal téměř všechny ztráty od začátku roku a prorazil tři nejdůležitější klouzavé průměry (50, 100, 200 dní), výhled je jednoznačně bullish. S&P500 se nachází těsně pod 200denním klouzavým průměrem a jeho proražením se dostane do bullish zóny. Naproti tomu Nasdaq je stále v bearish naladění a jakákoliv změna je v nedohlednu. Pro investora to je dilema.

Podíváme-li se na širší paletu aktiv, zjistíme, že k zajímavému jevu došlo na indexu DXY odrážejícím sílu americké měny. Ten prorazil důležitou trendovou linii a dle učebnicových pouček by tak měl dolar dále oslabovat. Připomeňme však, že v obchodování je jakákoliv učebnicová poučka použitelná pouze do okamžiku, kdy se stane učebnicovou poučkou. Proto bych byl opatrný s jakýmkoliv jednostranným hodnocením.

Jako odpověď na tuto situaci se začínají objevovat různé narativy. Nejrozšířenější je ten, že se Fedu nakonec podaří dosáhnout kýženého cíle a sníží inflaci bez výrazného snížení HDP. To by znamenalo pokles úrokových sazeb v ročním až dvouletém horizontu, stabilní ceny akcií a aktiv obecně a oslabení dolaru. Nejradikálnější narativ jde ještě dále a tvrdí, že původní názor Fedu o inflaci jako přechodném jevu byl správný, a trhy se vrátí do deflačního režimu, který jsme zde měli před covidovou érou.

Tyto názory by možná měly své opodstatnění, kdyby finanční trhy žily v politickém vakuu. Skutečnost je však taková, že se svět nachází v politicky velmi bouřlivé době a je naivní se domnívat, že se tento fakt na trzích neprojeví. Posledním důkazem jsou víkendové protilockdownové bouře v Číně. Zero covid policy, kterou drží tamní komunistická strana, přinesla po dvou letech krutých uzávěr své ovoce. V Číně se objevují nepokoje a zprávy hovoří i o prvních mrtvých.

Posilují proto debaty o uvolnění čínských protipandemických opatření. Po zmírnění doktríny zero covid policy by optimistický scénář by počítal se zlepšením hospodářského výhledu vlivem odstranění překážek ekonomické aktivity. Ten pesimistický by naopak počítal s další explozí pandemie a přísnějšími uzavírkami. nehledě na riziko zrychlení tempa nově nakažených v dalších zemích. Zatím se ale jedná o spekulace, protože jakoukoliv změnu by musela posvětit hlava státu, která by tím přiznala pochybení. Vedení Číny si navíc po posledním sjezdu strany výrazně posílilo svou pozici.

Domnívám se proto, že výše zmíněné učebnicové proražení trendového kanálu na dolarovém indexu směrem dolů je falešným signálem a uvidíme opětné posilování dolaru vůči euru a jenu. Dolar by mohl těžit z postavení bezpečného přístavu a ze síly americké ekonomiky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0375 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0279 do 1,0470 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,37 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,49 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,32 až 24,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,28 do 23,70 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter