RoklenFx: Čekání vrcholí. Dolar před Fedem silnější

Těsně před zveřejněním výsledků ze zasedání Federálního rezervního systému dolar lehce posiluje. Na páru s eurem jsme se dostali na 1,107 EURUSD. V případě dolarkoruny se nacházíme na 24,40 USDCZK. Eurokoruna se posunula lehce výše, a to na 27,046 EURCZK.

V rámci domácího dění jsme se dočkali únorových cen výrobců, které meziměsíčně skončily propadem o -0,6 %, meziročně pak o -4 %. Obě čísla taky byla horší, než analytici očekávali.

V zahraničí byla zveřejněna především americká data. Zmínit je možné únorový index cen spotřebitelů, který meziměsíčně spadl o -0,2 %, meziročně naopak stoupl o +1 %. V jádrovém vyjádření jsme pak byli svědky meziročního růstu o +2,3 %, což bylo v souladu s očekáváním. Následovala průmyslová produkce, která během minulého měsíce klesla o -0,5 %.

Pozornost je však stále směřována na večerní Fed, kde existují určitá pro i proti navýšení úrokových sazeb.

„Ekonomika USA se sice vyvíjí pozitivně, nicméně jsou zde i faktory, které mohou Fed znepokojovat. Jádrová inflace v posledních měsících výrazně rostla (2,2 % v lednu), situace na trhu práce se nadále zlepšuje, přičemž dobrá nálada spotřebitelů a pozitivní vývoj na trhu nemovitostí by měly přispívat k solidnímu růstu HDP,“ okomentovala americkou situaci Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky.

„Na druhou stranu indikátory důvěry v domácí ekonomiku (ISM, NFIB) v posledních měsících výrazně zklamaly, což vyvolává nejistotu ohledně budoucího vývoje firemních investic a zaměstnanosti. Navíc důvěra Fedu ve výhled americké ekonomiky byla otřesena prudkými výprodeji rizikových aktiv na počátku letošního roku,“ dodala Steckerová.

Na základě toho ale stejně převládá názor, že Fed dnes nepřistoupí k jakýmkoliv změnám. Dle agentury Bloomberg se pravděpodobnost navýšení úroků pohybuje pouze na 4 %.

Samo rozhodnutí bude zveřejněno už v 19:00, přičemž od 19:30 proběhne tisková konference, kde promluví guvernérka Yellenová.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter