RoklenFx: Češi ekonomice věří. Dolar čeká na prezidentskou debatu

Pondělní dění na devizových trzích bylo poměrně klidné. Koruna i přes pozitivní data ohledně důvěry zůstává stále na 27,02 EURCZK. Na dolaru bylo pozorováno mírné oslabení, a to na 1,126 EURUSD a 23,98 USDCZK.

Z domácí ekonomiky byly reportovány indexy důvěry. V případě té spotřebitelské jsme byli svědky nárůstu o 2,1 bodu až na 106,4 b., což se blíží historickým maximům z roku 1998. Podnikatelská důvěra pak nepatrně klesla na 95,2 bodů. V souhrnném vyjádření je indikátor meziměsíčně výše, a to na 97,1 bodech.

Jako další byl zveřejněn rozhovor guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Ten potvrdil očekávaný konec režimu kurzového závazku kolem poloviny příštího roku. Česká měna by pak podle něj měl prostor k posílení o jedno až dvě procenta. Nevyloučil ale možnost prodloužení režimu devizových intervencí, a to v případě naplnění určitých podmínek.

V rámci zahraničního dění je možné zmínit německý index Ifo podnikatelského klimatu. Ten v září zaznamenal lepší než očekávaný růst, což odpovídá 109,5 bodu. Ze Spojených států byly reportovány prodeje nových domů, které skončily propadem o -7,6 %.

V noci z pondělí na úterý nás pak čeká první debata kandidátů na příštího amerického prezidenta. Případné dopady souboje Donalda Trumpa a Hillary Clintonové by se mohly projevit jak na devizových, tak i akciových trzích, a to hned během zítřka.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter