RoklenFx: Česká ekonomika skvěle roste, koruna od 27,10 sílí

Data o růstu české ekonomiky potvrdila její kondici. Sázelo na sestupnou revizi, přesnější odhad je naopak ještě optimističtější. Prudce zrychluje také americká ekonomika. Ukrajina odepsala pětinu dluhu a Čína se zbavuje amerických dluhopisů, protože pro své intervence nutně potřebuje americké dolary. Co to vše znamená pro měny?

Koruna včera nervózně přešlapovala a čekala na nejdůležitější událost týdne a to dnešní revizi českého HDP za druhý kvartál. Prvotní číslo výrazně překvapilo, když skončilo růstem 0,9 % proti očekávanému poklesu -0,2 %. Výsledné číslo bylo zveřejněno v 9:00 a výrazné překvapení nepřišlo. Růst byl revidován dokonce vzhůru na 1,0 %.

Potvrzuje to tedy vynikající stav české ekonomiky a pro korunu to jsou dobré zprávy. Posouvá se blíže kurzovému závazku ČNB a v tuto chvíli obchoduje u 27,06 EURCZK. Není výrazných domácích důvodů pro její oslabení. Pokud nepřijdou negativní události zvenčí, mohla by se dále posouvat zpět ke kurzovému závazku ČNB.

Americký dolar se po zklidnění na trzích a skvělých datech z domácí ekonomiky nese na vlně optimismu a dobývá ztracené pozice. Dnes ráno se obchoduje již kolem 1,1260. Z dnešních dat bude důležitá německá spotřebitelská inflace kde se čeká meziroční růst o 0,1 %. Z druhé strany Atlantiku to budou výdaje na osobní spotřebu (odhad +0,4 % po předchozích +0,2 %) a nakonec index spotřebitelské důvěry univerzity Michigan, kde se čeká růst z 92,90 bodů na 93,10 bodu. Veskrze by to mohlo pomoci umazat dolaru další ze ztrát.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Dále se pozornost trhů zaměří na konferenci amerických centrálních bankéřů v Jackson Hole a bude sledovat jak se aktuálně staví k tématu startu utahování měnové politiky. To by mohlo dolar ještě dostat pod tlak. Faktorem na něj jsou také potvrzené prodeje amerického dluhu Čínou, která dolar potřebuje k dalším zásahům na své domácí měně jüanu.

 

Čínské akcie pokračují v růstu? Čínské úřady v jejich nákupech před oslavami? V čínském průmyslu ale zisky klesají.

Posted by Roklen24 on 27. srpen 2015

Newsletter