RoklenFx: Česká raketa potvrzena, koruna však bez reakce

Byť přineslo úterý pozitivní zprávy, výraznější reakce ze strany koruny neproběhla. Eurokoruna se stále nachází v úzkém rozpětí 27,02 až 27,03 EURUSD. Dolarkoruna pak po posílení americké měny zahajuje nový den na 24,98 USDCZK.

Ve včerejších ranních hodinách bylo reportováno definitivní číslo tempa růstu českého HDP za třetí kvartál. Ukázalo se, že poslední odhad na 4,5 % byl ještě nižší než realita, jež skončila na lepších 4,7 %. Mezikvartálně pak česká ekonomika rostla o 0,7 %.

„Zpřesněný údaj o HDP potvrzuje, že české ekonomice se nadmíru daří, a to dokonce i ve světovém kontextu. Ze členských a partnerských zemí OECD, což je organizace sdružující nejvyspělejší ekonomiky světa, rostly ve třetím kvartále rychleji pouze Irsko, Lucembursko, Turecko, Čína a Indie. Indonésie dosáhla totožného tempa růstu jako ČR. Takto rychlý růst tuzemské ekonomiky byl do značné míry dán přechodnými faktory, které se letos již nebudou opakovat. Například dočerpávání prostředků z fondů Evropské unie přispělo k uvedenému růstu zhruba jedním procentním bodem,“ okomentoval výsledek hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. V letošním roce bude podle Kovandy výrazným úspěchem, pokud česká ekonomika poroste tempem tří procent.

Jako další byla uvedena tuzemská inflace měřená indexem cen spotřebitelů. Ten se za prosinec zastavil v mínusu o velikosti -0,1 %, což je oproti listopadovému poklesu o -0,4 % sice lepší číslo, avšak i tak potvrzuje setrvání české ekonomiky v deflaci.

Během dnešního dne nás čekají listopadová čísla běžného účtu platební bilance. Očekávání jsou nastavena na deficit -0,5 miliardy korun po předchozím přebytku 3,12 miliardy. Rozmezí pro eurokorunu by se i nadále mělo držet od 27,02 do 27,03 EURCZK. V případě dolarkoruny bychom se měli nacházet od 24,88 až 25,00 koruny za dolar.

V rámci zahraničních fundamentů nás čeká pouze tzv. Béžová kniha americké centrální banky. Ta bude zveřejněna ve večerních hodinách a přinese zhodnocení ekonomického vývoje jednotlivých sektorů americké ekonomiky. Eurodolar se aktuálně obchoduje na 1,081 EURUSD. Jeho další průběh by se měl držet v rozpětí 1,079 až 1,086 dolaru za euro.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter