Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

RoklenFx: Česko bez dat. Dolar před inflací 1,101 EURUSD

Koruna zahajuje úterý na 27,024 EURCZK. Dolarkouna se obchoduje na 24,53 USDCZK.

Během včerejška byl zveřejněn index průmyslu českých výrobců. Zářijový výsledek ukázal meziroční pokles o -2,4 %, meziměsíčně byl naopak pozorován růst o +0,3 %.

Dnes je domácí kalendář prázdný. Koruna by se měla i nadále držet v pásmu 27,02 až 27,035 za euro. Ve dvojici s dolarem ji vidíme od 24,47 až 24,58 USDCZK.

Dolar se po včerejším zpevnění k 1,0999 EURUSD obchoduje na 1,101 za euro.

Ze zahraničí jsme se včera dočkali inflace za celou eurozónu, která v září skončila jak meziměsíčně, tak i meziročně na +0,4 %. Ze Spojených států byla hlavní statistikou průmyslová výroba. Ta během minulého měsíce vykázala mírný růst o +0,1 % oproti předchozím 0,5 %. Za celé třetí čtvrtletí jsme pak registrovali anualizovaný růst o 1,8 %.

Centrální banky se „nafukují“ nejrychleji za posledních 5 let

Zpomalení amerického průmyslu je důsledkem silnějšího dolaru, který snižuje konkurenceschopnost amerického zboží. Svou roli ale hrálo i omezování těžby ropy a zemního plynu, které šlo ruku v ruce s růstem cen těchto komodit.

Během včerejšího dne promluvil viceguvernér Fedu Stanley Fischer, který varoval před nebezpečím nízkých úrokových sazeb. Podle něj je to právě toto prostředí, které by mohlo stát u vzniku dlouhodobé a hluboké recese.

„Jsme velmi blízko dosažení našich nastavených cílů trhu práce a inflace,“ řekl Fischer. „Žádný problém s měnovou politikou tak nevidím,“ odpověděl bankéř na otázku ohledně možného navýšení inflačního cíle.

Dnešní dění se bude točit především kolem americké inflace. Index cen spotřebitelů by měl za září skončit meziročně vyšší na 1,5 %, v jádrovém vyjádření se pak čeká 2,3 %.

Eurodolar by se tak měl pohybovat od 1,095 až 1,108 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter