Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

RoklenFX: Český průmysl potvrdil sílu ekonomiky. Euro maže zisky

Dnešní den nebyl pro českou korunu, i přes příznivá data, nijak významně volatilní. Zraky investičního publika v pondělí směřovaly jak k oblasti průmyslu, tak i do stavebnictví a zahraničního obchodu.

Průmyslová produkce v říjnu meziročně vzrostla reálně o 3,8 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 6,4 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,5 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,5 procenta.

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen okomentoval situaci českého průmyslu následovně: „Takřka pětinový meziroční nárůst výroby v segmentu motorových vozidel a zároveň i v segmentu ostatních dopravních prostředků (což jsou např. železniční lokomotivy a vozový park) je zcela ojedinělý. Solidní je opět i meziroční nárůst průmyslových zakázek. Po srpnovém i říjnovém propadu konečně meziročně rostou nejen zahraniční, ale i domácí průmyslové zakázky.“

V rámci stavebnictví se ukázalo, že produkce v říjnu 2015 klesla meziročně reálně o 1,3 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 3,8 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 29,2 procenta. Meziročně bylo zahájeno o 17,6 procenta bytů více. Dokončeno pak bylo o 16,9 procenta bytů méně.

K tomu Kovanda dodává: „Pokles produkce v inženýrském stavitelství signalizuje, že se již vyčerpává efekt prostředků z evropských fondů. Ty byly letos dočerpávány, například na opravu infrastruktury, což přechodně zvýšilo produkci právě v inženýrském stavitelství. Teprve v příštím roce – po zimě, kdy jsou stavební práce tradičně utlumeny – se ukáže, zda bezkrevný výkon pozemního stavitelství v posledních měsících byl dán přesunutím kapacit z pozemního právě do infrastrukturního stavitelství, nebo zda stavebnictví jako takové stále zůstává „nemocným mužem“ české ekonomiky.“

Bilance zahraničního obchodu v národním pojetí a v běžných cenách skončila v říjnu přebytkem 13,3 miliardy korun, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 1,2 miliardy.

„Říjnová čísla celkově potvrzují, že letošek je z hlediska zahraničního obchodu dalším nemírně silným rokem. Přebytek zahraničního obchodu, akumulovaný od ledna do října, je jen nepatrně nižší než přebytek ve stejném období loňského roku. Ten byl přitom z hlediska zahraničního obchodu historicky rekordní. A není stále vyloučeno, že tento rekord letos bude překonán,“ okomentoval situaci Kovanda.

Zahraniční obchod atakuje rekord díky ropě a slabé koruně

I přesto, že šlo v naprosté většině o dobrá data, koruna se udržela na stabilních úrovních. Na páru s eurem to odpovídá rozmezí 27,02 až 27,03 EURCZK, v případě dolaru si česká měna připsala nejprve oslabení až nad hranici 25 korun za dolar, ovšem posléze se pár přesunul na 24,90 USDCZK.

Eudolar dnes pozvolna umazával eurové zisky z minulého týdne. Postupně zpevňující dolar tak dostal pár až na aktuálních 1,0844 EURUSD. Americká měna posiluje především díky pátečním datům z trhu práce. Ta ukázala, že tamní ekonomika v listopadu vytvořila asi 211 tisíc nových pracovních míst, což je více, než předpokládali analytici.

Co se týče dění v zahraničí, za zmínku stojí například německá průmyslová produkce, která za říjen stoupla o 0,2 %. I přesto šlo však o horší výsledek, než očekávali analytici.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter