RoklenFx: Čína prudce oslabila měnu

Čína oslabila svou měnu kvůli špatným datům z tamní ekonomiky nejprudčeji za posledních deset let, je hlavní měnovou zprávou dneška. Skokový propad jüanu o bezmála dvě procenta byl nejvýraznější od roku 2005, kdy Peking zrušil navázání měny na americký dolar. Krok vyvolal posilování amerického dolaru a oslabování komodit.

Čína srazila svou měnu nejprudčeji za deset let

Česká koruna včera z kraje dne lehce oslabila k 27,05, ale vzápětí začala znovu posilovat do blízkosti 27,00 k euru, kde obchoduje i nyní. Dnes čekáme podobný scénář a to obchodování v těsné blízkosti 27,00 EURCZK. Včera zveřejněná červencová tuzemská inflace ukázala pokles o 0,1 %. Hlavní vliv na to měly ceny potravin což je ale dáno sezonními faktory, kdy zlevňuje ovoce a zelenina. Nezaměstnanost stoupla o 1 bod na 6,3 % což je též dáno sezónností (noví absolventi na trhu práce). Na pohyb koruny vůči euru ale tato zveřejněná data velký vliv neměla.

Na hlavním měnovém páru eurodolaru trhy sledují vyjádření centrálních bankéřů k případnému zvyšování sazeb. Dennis Lockhart z atlantského Fedu potvrdil svoji ochotu hlasovat pro zvyšování sazeb, zatímco místopředseda Fedu Stanley Fisher, mimochodem bývalý guvernér Izraelské centrální banky, se vyjádřil, že inflační tlaky vidí spíše jako krátkodobé a pro zvyšování sazeb by byl ve chvíli, kdy tyto tlaky budou dlouhodobého charakteru. Takže nás na zářijovém zasedání čeká zajímavá diskuse. Trhy si to vysvětlují smíšeně a dolar mírně zkorigoval své zisky. Nakonec ale dolar podpořilo právě rozhodnutí čínské centrální banky devalvovat jüan o takřka 2 % proti dolaru. Aktuálně obchoduje u 1,1000 EURUSD.

Z důležitých dat, která budou zveřejněna dnes, bude pozorně sledován index podnikatelské nálady ZEW v Německu. Čeká se jeho růst z 29,7 na 31,9 bodu. Ve 14:30 se dozvíme údaj z americké ekonomiky v podobě produktivity mimo sektor zemědělství. Řecká vláda je podle čerstvých komentářů na dosah dohody s věřiteli na uvolnění nové finanční pomoci v celkovém objemu 86 miliard eur. 

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter