RoklenFx: ČNB a její hra s čísly korunu netrápí.  Britové v akci

Koruna má za sebou jeden z volatilnějších dnů, který má svědomí zasedání České národní banky. Během dne česká měna na páru s eurem oslabila až k 27,05 EURCZK, aby poté spadla zpět do intervenčního pásma, konkr. na 27,025 EURCZK. Dolarkoruna se nachází na 24,24 USDCZK.

ČNB opět ponechala sazby beze změny, stejně tak byla potvrzena pravděpodobná doba trvání kurzového závazku do poloviny roku 2017. Co se však změnilo, bylo ekonomická prognóza. Bankovní rada zlepšila výhled růstu HDP pro letošní rok z 2,3 % na 2,4 %. Naopak pro příští rok ho srazila z 3,4 % na 3 %, za čím stojí především pokles očekávané investiční aktivity a zhoršení vnějších podmínek.

Co se týče dolaru, ten během dne pokračoval ve včerejším zpevňování a až k 1,112 EURUSD. Odtud se však odrazil zpět k 1,114 EURUSD.

Tento odraz byl způsoben rozhodnutím Bank of England o snížení hlavních sazeb z 0,5 % na 0,25 % a navýšením limitu britského programu QE z 375 mld. GBP na 435 miliard. V návaznosti na tento krok libra znatelně oslabila, což se projevilo především na euru a jeho zpevnění, které se následně promítlo i vůči dolaru.

Z hlediska dat byly dnes v USA zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které za červen vykázaly propad o -3,9 %, v jádrovém vyjádření pak -0,4 %.

Zítra nás čekají klíčové non-farm payrolls, neboli tvorba nových pracovních míst. Za červenec se očekává, že bylo v americké ekonomice vytvořeno celkem 175 nových míst.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter