RoklenFx: ČNB je prý připravena. Dojde na záporné sazby?

Koruna zahajuje čtvrtek, i po včerejším oslabení až nad 27,07 EURCZK, na silnější pozici kolem 27,055 za euro. Na páru s dolarem se nacházíme na 23,90 USDCZK. Eurodolar je pak po dalším dolarovém oslabení, které bylo později částečně umazáno, na 1,131 EURUSD.

Z české ekonomiky jako první přijde revize HDP za poslední kvartál 2015, ovšem klíčovou událostí bude zasedání rady ČNB, která rozhodne o budoucí podobě prováděné měnové politiky. Centrální banka se zavázala bránit kurzový závazek na 27,00 EURCZK. Faktem ale je, že tlak na politiku banky a rostoucí objem devizových rezerv vyvolal spekulace ohledně dalšího možného uvolnění, a to v podobě zavedení záporných sazeb.

ČNB je dle vyjádření vrcholných členů rady na tento krok sice připravena, ovšem použije ho pouze za předpokladu nepříznivých podmínek na trhu a za účelem obrany intervenčního závazku. Na základě toho většina českých analytiků předpokládá, že dnešní zasedání bude pouze rutinní a nepřinese tedy žádné změny. Co ovšem bude sledováno, je každé slovo tykající se negativních úroků. Právě komentáře tohoto typu by mohly zafungovat jako slovní intervence, což by ve výsledku mohlo českou měnu oslabit.

Rozmezí pro euokorunu by se tak mohlo nacházet v pásmu 27,035 až 27,075 EURCZK. Na páru s dolarem bychom se pak mohli držet od 23,82 až 23,99 USDCZK.

Co se týče dění v zahraničí, během středy byl reportován německý index spotřebitelských cen, který v březnu meziměsíčně vzrostl na +0,8 %, meziročně pak o 0,3 %. Ze Spojených států poté proběhlo první kolo reportů z trhu práce. Národní report o zaměstnanosti agentury ADP ukázal, že v USA bylo v březnu vytvořeno 200 tisíc nových pracovních míst. Konsensus pracoval s 194 tisíci. Revize předchozí statistiky pak byla snížena o 9 tisíc z 214 tisíc na 205 tisíc.

Z USA dnes přijdou méně významná data, jako například Chicago index nákupních manažerů či týdenní změna pokračujících a nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Pozornost bude směřována především na pátek, kdy bude zveřejněna míra nezaměstnanosti a tvorba nových pracovních míst v nezemědělských sektorech.

Eurodolar by se během čtvrtka měl držet od 1,126 až 1,136 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter