RoklenFx: ČNB nastartovala korunu. Dolar na pomoc stále čeká

Poslední pracovní den zkráceného týdne zahajuje koruna díky ČNB silnější na 27,04 EURCZK. Na páru s dolarem se nacházíme na 23,76 USDCZK. Americké měna stále postrádá pozitivní fundament, který by zvrátil trend jejího oslabování. Na základě toho se eurodolar obchoduje na 1,138 EURUSD.

Česká národní banka během včerejška oznámila, že nemění svou základní sazbu, která tak zůstala na 0,05 %. Guvernér Singer pak během tiskové konference sdělil, že vidí ukončení režimu devizových intervencí „blíže v polovině roku 2017“.

Co se týče debaty o zavedení záporných sazeb, šéf ČNB potvrdil, že o nich rada opět jednala, ovšem nedošlo na hlasování o jejich případné aplikaci. V tomto směru o nich banka diskutuje pouze z hlediska možného dopadu na českou ekonomiku. Tento fakt tak korunu „uklidnil“, díky čemuž se vydala na dráhu zpevnění.

VIDEO Singer: Důkladněji jsme debatovali záporné sazby

Ještě před ČNB pak byla zveřejněna revize českého HDP za čtvrté čtvrtletí 2015, která potvrdila meziroční růst o 4 % a mezikvartální stagnaci. Za celý rok pak česká ekonomika vzrostla o 4,3 %. Co se týče predikce pro letošní rok, pracujeme s „ochlazením“, které by mělo vyústit v celoroční růst o velikosti „pouhých“ 2,8 %.

Česká ekonomika loni rostla o 4,3 %, letos ale zpomalí

V rámci zahraničí byla ve čtvrtek reportována německá míra nezaměstnanosti, která v březnu setrvala na 6,2 %. Ve Spojených státech jsme se pak dočkali týdenní změny nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na 276 tisících. Následoval chicagský PMI index za březen. Ten skončil na lepších 53,6 bodech při očekávání na 50,5.

Dnes nás z české ekonomiky čeká březnový Markit PMI index aktivity v průmyslu, kde se očekávání zastavilo na 54,9 bodech. Ten samý ukazatel pak bude zveřejněn i v Německu a v celé eurozóně.

Ve Spojených státech bude klíčové sledovat březnovou změnu nezaměstnanosti v soukromém sektor, kde se čeká +190 tisíc nových pracovních míst, vyjma zemědělství pak +210 tisíc. Zveřejněna bude i americká míra nezaměstnanosti, kde predikce pracuje se setrváním na 4,9 %. Za zmínku stojí i průměrná hodinová mzda. V tomto případě konsensus zůstal na meziměsíčním nárůstu +0,2 %, meziročně pak +2,2 %.

Rozmezí pro eurokorunu by se mohlo držet na 27,025 až 27,055 EURCZK. U dolarkoruny by pásmo mělo dosahovat 23,70 až 23,85 USDCZK. Eurodolar pak pravděpodobně vidíme od 1,133 až 1,146 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter