Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

RoklenFx: ČNB odhalí rozsah intervencí na koruně

Koruna se ke konci včerejšího obchodování posunula mírně na sever k úrovni 27,04 EURCZK. Ekonomické fundamenty mluví ve prospěch její síly, bude za tím tedy čistě technické obchodování. Z dat bude dnes zveřejněna statistika nezaměstnanosti za srpen – čeká se 6,30 %. Spíše než statistiky budou pohyb koruny určovat fundamenty, popřípadě globální nálada na trzích. Při jejím zhoršení by se koruna mohla dostat pod tlak. Jinak čekáme obchodování poblíž kurzového závazku, tedy 27,00 k euru.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

ČNB dnes v rámci údajů o devizových rezervách a saldu devizových obchodů odhalí, jaký objem devizových intervencí uskutečnila v červenci. Odhadem hlavního ekonoma ING Seidlera je 20 miliard korun, v srpnu už 90 miliard korun (to se zatím potvrzeno nedozvíme). I vlivem obrany kurzu koruny ze strany ČNB se v závěru předchozího a úvodu tohoto týdne výnosy na českém krátkodobém dluhu zanořily výrazněji do záporu a pod výnosy splatností srovnatelných německých dluhopisů.

 Dolar dnes ráno po špatných datech z Číny oslabuje. Ublížila mu srpnová statistika zahraničního obchodu, která vykázala silný propad dovozů (-13,80 % meziročně, trh čekal pokles jen o 7,90 %). Dnes ráno byla zveřejněna červencová obchodní bilance za Německo. Očekáváním bylo 23,5 miliardy eur, výsledné číslo 25 mld. Eur je mírně lepší než konsensus.

Ekonom: ČNB už na obranu kurzu koruny vydala 110 miliard korun

V tuto chvíli se eurodolar pohybuje kolem 1,1210 EURUSD. Dnes bude důležitým údajem pro jeho další vývoj revize HDP v eurozóně za druhé čtvrtletí. Čeká se 0,30 % mezikvartálně, popřípadě 1,20 % meziročně. Obchodování na eurodolaru ale bude probíhat nadále výrazně pod taktovkou blížícího se zasedání Fedu a sázek na vzestup či ponechání úrokových sazeb v USA. Očekáváme volatilnější obchodování.

Newsletter