Asijské obchodování přineslo mírné tlaky na silnější dolar. Dolarový index se obchoduje těsně pod hranicí 90,5 bodů, euro proti dolaru kolem úrovně 1,2130 EURUUSD. Měny regionu vykazují tlaky na oslabení. Koruna by v případě jejich pokračování mohla během dne atakovat 26,20 za euro.

RoklenFx: ČNB pomohla koruně pod 27,05 za euro

Koruna si po dnešním zasedání ČNB připsala zisky, které ji dostaly až na 27,047 EURCZK. Zpevnění bylo rovněž patrné i na páru s dolarem, kde se nacházíme na 23,74 USDCZK. V rámci zahraničí pak i nadále oslabovala americká měna. Eurodolar dokonce prorazil hranici 1,140 EURUSD. Aktuálně se dvojice obchoduje zpět pod zmiňovanou úrovní, a to na 1,139 dolaru za euro.

Česká národní banka dnes oznámila, že nemění svou základní sazbu, která tak zůstala na 0,05 %. Guvernér Singer pak během tiskové konference sdělil, že vidí ukončení režimu devizových intervencí „blíže v polovině roku 2017“. Co se týče debaty o zavedení záporných sazeb, šéf ČNB potvrdil, že o nich rada opět jednala, ovšem nedošlo na hlasování o jejich případné aplikaci. V tomto směru o nich banka diskutuje pouze z hlediska možného dopadu na českou ekonomiku.

Výhled inflace pak zůstal nezměněn. I přesto, že bilance rizik je stále mírně protiinflační, banka stále pracuje s dosažením 2% inflačního cíle přibližně na počátku roku 2017.

Ještě před ČNB pak byla zveřejněna revize českého HDP za čtvrté čtvrtletí 2015, která potvrdila meziroční růst o 4 % a mezikvartální stagnaci. Za celý rok pak česká ekonomika vzrostla o 4,3 %.

V rámci zahraničí byla reportována německá míra nezaměstnanosti, která v březnu setrvala na 6,2 %. Ve Spojených státech jsme se pak dočkali týdenní změny nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na 276 tisících. Následoval chicagský PIMI index za březen. Ten skončil na lepších 53,6 bodech při očekávání na 50,5.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter