Rizikově averzní nálada potápí akcie, evropské i americké výnosy padají. Dolar zůstává v zisku těsně nad 1,1700 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje lehce nad 25,40 za euro.

RoklenFx: ČNB pomohla koruně pod 27,05 za euro

Koruna si po dnešním zasedání ČNB připsala zisky, které ji dostaly až na 27,047 EURCZK. Zpevnění bylo rovněž patrné i na páru s dolarem, kde se nacházíme na 23,74 USDCZK. V rámci zahraničí pak i nadále oslabovala americká měna. Eurodolar dokonce prorazil hranici 1,140 EURUSD. Aktuálně se dvojice obchoduje zpět pod zmiňovanou úrovní, a to na 1,139 dolaru za euro.

Česká národní banka dnes oznámila, že nemění svou základní sazbu, která tak zůstala na 0,05 %. Guvernér Singer pak během tiskové konference sdělil, že vidí ukončení režimu devizových intervencí „blíže v polovině roku 2017“. Co se týče debaty o zavedení záporných sazeb, šéf ČNB potvrdil, že o nich rada opět jednala, ovšem nedošlo na hlasování o jejich případné aplikaci. V tomto směru o nich banka diskutuje pouze z hlediska možného dopadu na českou ekonomiku.

Výhled inflace pak zůstal nezměněn. I přesto, že bilance rizik je stále mírně protiinflační, banka stále pracuje s dosažením 2% inflačního cíle přibližně na počátku roku 2017.

Ještě před ČNB pak byla zveřejněna revize českého HDP za čtvrté čtvrtletí 2015, která potvrdila meziroční růst o 4 % a mezikvartální stagnaci. Za celý rok pak česká ekonomika vzrostla o 4,3 %.

V rámci zahraničí byla reportována německá míra nezaměstnanosti, která v březnu setrvala na 6,2 %. Ve Spojených státech jsme se pak dočkali týdenní změny nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na 276 tisících. Následoval chicagský PIMI index za březen. Ten skončil na lepších 53,6 bodech při očekávání na 50,5.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter