RoklenFX: ČNB připravena na ECB. Data potvrdila kondici USA

Středu zahajuje koruna po včerejším mírném posílení od 27,02 EURCZK, stejně tak i na dolaru, kde pár začíná na 25,29 USDCZK.

Kurz české měny tak zůstává i nadále relativně stabilní. Výrazně s ním nepohnuly ani včerejší data celkové důvěry v ekonomiku. Saldo souhrnného indikátoru důvěry oproti říjnu vzrostlo o 1,1 bodu. Saldo indikátoru důvěry podnikatelů se meziměsíčně zvýšilo o 1,2 bodu, přičemž mezi podnikateli se důvěra zvýšila ve stavebnictví, v obchodě a ve vybraných odvětvích služeb; v průmyslu se zvýšila mírně.

Důvěra v českou ekonomiku roste, obavy firem i spotřebitelů slábnou

V úterý v Londýně promluvil ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub. Během své řeči prohlásil, že závazek udržovat korunu na 27 EURCZK by měl domácí měnu ochránit před posilováním způsobeným možným uvolněním měnové politiky ECB. Za normálních podmínek by bylo totiž pravděpodobné, že další monetární expanze by tlačila na zpevnění koruny, což by ČNB korigovala snížením sazeb. Fakt, že centrální banka využívá kurzové intervence, tak dle Holuba chrání ekonomiku před nepříznivými dopady evropské politiky.

Pro dnešek nás z české ekonomiky nečekají žádná data. Rozmezí pro eurokorunu by se mohlo pohybovat od 27,02 až 27,035 EURCZK. Pro dolarkorunu pak od 25,25 až 25,35 USDCZK.

Eurodolar zahajuje po včerejší datové smršti na 1,068 EURUSD. Vyjma dat zapůsobil na obchodování i incident mezi Tureckem a Ruskem. Sestřelení ruského letounu na pomezí Turecké republiky a Sýrie vyvolalo mezi investory strach, který je donutil „zaparkovat“ kapitál v bezpečných přístavech, jako je například švýcarský frank či japonský jen. Dolar z konfliktu vyšel oslaben, což logicky „nahrálo na smeč“ euru.

Co se týče dat, během úterního rána byl zveřejněn druhý odhad německého HDP za třetí kvartál, který skončil meziročním růstem 1,8 %, což odpovídá původní mezikvartální predikci na 0,3 %. Poté následoval německý index Ifo reflektující podnikatelskou důvěru. Ukazatel v listopadu stoupl na rovných 109 bodů, a dosáhl tak nejvyšší hodnoty od loňského června. Údaje naznačily, že pracovníci na vedoucích firemních postech v největší evropské ekonomice jsou optimističtější, přestože vyhlídky německého vývozu na rozvíjející se trhy jsou slabší.

Podnikatelská důvěra v Německu se zvedá, hlásí Ifo

Pro Spojené státy byla klíčovým ukazatelem revize prvotního odhadu tempa růstu americké ekonomiky za třetí kvartál. Revize dopadla dle očekávání trhu, růst produktu byl v posledním čtvrtletí navýšen z původních 1,5 % na 2,1 %. Ve druhé čtvrtině roku pak ekonomika Spojených států rostla o silných 3,9 % v přepočtu na celý rok.

Ke zvýšení odhadu přispělo mírnější omezování podnikatelských zásob, vyšší firemní investice i investice do obytné výstavby. Spotřebitelské výdaje, které se na HDP podílejí asi dvěma třetinami, rostly nadále silným tempem 3,0 %, třebaže o něco pomaleji, než se původně odhadovalo.

Částečným zchlazením byla později vydaná čísla o spotřebitelské důvěře, která v listopadu nečekaně propadla z 99,1 na 90,5 bodu. Opětovný zvrat k lepším číslům pak ukázal vzestup cen domů dle S&P/Case Shiller indexu o 5,5 procenta při očekávání meziročního 5,2% růstu.

Dnešní den bude z hlediska dat zajímavý především v USA. Těšit se můžeme na údaje trvalých objednávek za říjen, kde trh očekává meziměsíční růst o 1,5 %. Podobně budou vydána data osobní spotřeby a příjmů za říjen. Trh očekává meziměsíční růst o 0,3 %, respektive o 0,4 %. V neposlední řadě budou reportovány údaje prodejů nových domů za říjen, trh očekává meziměsíční růst o 6,8 %.

Rozmezí pro eurodolar by se mohlo pohybovat od 1,064 až 1,070 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter