Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

RoklenFx: ČNB promluvila, koruna bez odezvy. Dolar stále padá

Česká národní banka během včerejška ponechala své sazby beze změny a rovněž oznámila prodloužení intervenčního režimu na eurokoruně až do první poloviny roku 2017. Důvodem tohoto kroku je vývoj inflace, která se stále drží pod cílovou hranicí 2 %.

Kromě prodloužení intervencí ČNB také zhoršila predikci vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,7 procenta. Naopak zlepšila výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na tři procenta. Inflačního cíle by pak mělo být dosaženo během prvního čtvrtletí 2017, čemuž v podstatě odpovídá i doba trvání intervencí.

Eurokorunu tato informace ponechala v klidu. Pár se tak i nadále udržuje v rozmezí 27,02 až 27,03 EURCZK, kde by měl zůstat i po celý pátek. V případě dolarkoruny jsme byli svědky oslabení dolaru až k hranici 24,10 USDCZK. Aktuálně se devizová dvojice pohybuje na 24,13 USDCZK, přičemž během dne by se měla držet od 24,02 až po 24,22 koruny za dolar.

V rámci zahraničí se eurodolar vyhoupl až na 1,120 EURUSD. Dnešní ráno pak zahajuje na 1,119 dolaru za euro. Oslabení americké měny se stále nese v duchu přesvědčení o tom, že aktuální ekonomická situace největší ekonomiky světa nenahrává tomu, aby Federální rezervní systém provedl další kolo navyšováních svých sazeb.

Ve čtvrtek byly z dat zveřejněny americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které v prosinci klesly o 5 % při očekávání na -4,5 %. Dále pak byly reportovány průmyslové objednávky za ten samý měsíc, které ukázaly meziměsíčně propad o -2,9 %, přičemž predikce pracovala s -2,8 %.

Zároveň bylo uvedeno, že produktivita v ekonomice Spojených států na konci loňského roku klesla nejhlouběji za téměř dva roky. Produkce práce na zaměstnance klesla v posledním kvartále 2015 v celoročním vyjádření o 3 %. Za celý rok se pak zvýšila pouze o 0,6 %.

Dnes nás nejprve čekají německé průmyslové objednávky za prosinec, kde je predikován meziměsíční propad o -0,5 %, meziročně pak o -1,4 %. V odpoledních pak bude reportována oficiální zpráva o změně zaměstnanosti soukromého sektoru USA vyjma zemědělství. Očekávání jsou v tomto případě nastavena na +190 tisíc nových pracovních míst.

Rozmezí pro eurodolar by se mělo držet od 1,109 až po 1,128 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter