RoklenFx: ČNB zhoršila výhled. Dolar před daty na 1,141 EURUSD

Pátek zahajuje koruna na 27,027 EURCZK. Dolarkoruna se nachází na 23,68 USDCZK. Eurodolar se díky včerejšímu zpevnění americké měny dostal krátce pod hranici 1,140 EURUSD. Aktuálně se však už obchoduje slabší na 1,141 dolaru za euro.

Hlavní událostí včerejšího dne bylo zasedání České národní banky. Ta podle očekávání ponechala svou hlavní úrokovou na 0,05 % a opět sdělila, že pravděpodobné ukončení intervenčního režimu i nadále vidí v polovině roku 2017. Stále platí i to, že je banka připravena, pokud by mělo dojít k systematickému poklesu inflačních očekávání projevujícímu se ve vývoji nominálních veličin, zejména mezd, posunout hladinu kurzového závazku na slabší úroveň.

Co se však změnilo, byla prognóza vývoje české ekonomiky. ČNB zhoršila letošní odhad růstu na 2,3 % z předchozích 2,7 %. Z hlediska tempa inflace se v nejbližší době očekává její setrvání poblíž nuly, a to především vinou trvajících protiinflačních nákladových vlivů. Ve druhém čtvrtletí 2017 by pak inflace měla dosáhnout 1,8 %, ve třetím se počítá již s 2,2 %.

Dnes nás z české ekonomiky čeká výsledek březnových maloobchodních tržeb. ČNB poté zveřejní objem dubnových devizových rezerv. Eurokoruna by se mohla držet v pásmu 27,02 až 27,04 EURCZK. Pásmo pro dolarkorunu by se mohlo nacházet od 23,58 až 23,78 USDCZK.

Ze zahraničí se dnes dočkáme především dat z USA. Americké ministerstvo práce oznámí dubnovou změnu zaměstnanosti v nezemědělských sektorech, kde se čeká propad z +215 tisíc na +200 tisíc nových pracovních míst. Dále bude reportována míra nezaměstnanosti, která by měla setrvat na 5%. Výčet pak uzavírá průměrná hodinová mzda. V tomto případě je konsensus nastaven na meziroční nárůst o +2,4 %.

Eurodolar by se během dne mohl držet v rozmezí 1,134 až 1,148 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter