RoklenFx: Co napoví odhad inflace v eurozóně?

Česká měna si v pátek prošla zpevněním na páru s eurem z hladiny 27,08 až na 27,03 korun za euro, kde se nachází i dnes v poslední únorový den. Vůči dolaru naopak oslabila až na současných 24,68 USDCZK.

Dnes dopoledne nás z českých dat čeká pouze peněžní zásoba M2, které se dočkáme v 10 hodin.

Rozmezí pro eurokorunu je pro dnešek nastaveno na 27,02 až 27,05 EURCZK. U dolarkoruny pak na 24,59 až 24,77 USDCZK.

Po sérii pátečních dat předvedl dolar úžasnou rally a zpevnil vůči euru o více jak 1 %. Dnešní ráno zahajuje na aktuálních 1,095 EURUSD.

 

V pátek v odpoledních hodinách nejdříve nakopla dolar nižší než očekávaná inflace v Německu, u které jsme se dočkali namísto mírného růstu pouze stagnace. Dolar v posilování pak podpořila série amerických dat, jenž ukázala například zpřesněný odhad růstu HDP za poslední kvartál roku 2015. HDP rostl meziročně o 1 %, což je razantně lepší číslo než původně odhadovaných 0,4 %. Lepší než očekávaná čísla vyšla i u osobních příjmů a výdajů nebo u jádrových výdajů na osobní spotřebu, kde jsme se dočkali meziročního růstu o 1,7 % při očekávání na 1,5 %.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Dnes se můžeme těšit na odhad únorové inflace v eurozóně, u které se čeká meziroční stagnace. U jádrové inflace je pak očekáván meziroční růst o 0,9 %. Pokud by zklamala, dá se očekávat pokračující posilování dolaru vůči společné evropské měně. Z USA se dnes dočkáme probíhajících prodejů domů, kde je očekáván meziroční růst o 4,1 %. 

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter