RoklenFX: ČR a Německo a ztráta důvěry, dál rozhodne Fed

Pondělí nepřineslo z hlediska měnový trhů žádné překvapení. Česká koruna se v závěru dne obchoduje na 27,10 koruny za euro, kam se dostala z ranních 27,11 EURUSD. Na páru s dolarem jsme se dostali hodnotu na 24,53 USDCZK.

Hned dopoledne byly zveřejněny indexy důvěry v domácí ekonomiku za říjen. Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) oproti září mírně pokleslo o 0,9 bodu. Saldo indikátoru důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížilo o 1,4 bodu. Mezi podnikateli se důvěra mírně zvýšila v obchodě; ve stavebnictví se nezměnila; ve vybraných odvětvích služeb se snížila mírně a v průmyslu se snížila. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se meziměsíčně zvýšilo o 1,5 bodu. Ve srovnání s hodnotami v říjnu 2014 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku stoupla, u firem klesla

V rámci Evropy pak byl zveřejněn index podnikatelské nálady Ifo pro německou ekonomiku. V jeho případě došlo taktéž na mírné snížení. Za zářijových 108,5 bodů se ukazatel snížil na 108,2. Euro se během dnes dostalo až na 1,104  EURUSD.

Jistota německých firem se vytrácí

Kurz eurodolaru v tomto týdnu ovlivní převážně dvoudenní zasedání centrální banky Fed, z něhož bude znám výsledek ve středu večer. Po říjnovém zklamání, kdy ke zvýšení úrokových sazeb nedošlo, tak nastává další možnost. Již nyní se však většina trhu shoduje v tom, že s tímto krokem centrální banka počká na prosinec nebo až úvod příštího roku. 

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter