RoklenFX: Čtvrtek, v hlavní roli euro a ECB

Je tu čtvrtek a s ním startuje období klíčových událostí, které pravděpodobně na dlouhou dobu určí vývoj devizových trhů. Dnes totiž proběhne zasedání Evropské centrální banky, které má rozhodnout, zda evropská ekonomika potřebuje další stimul, či nikoliv.

V návaznosti na tyto události je nejklidnější česká koruna. Ta čtvrtek startuje od stabilní základny na 27,02 – 27,03 EURCZK, na dolaru pak po včerejším oslabení od 25,54 USDCZK. Vývoj obou párů budou dnes určovat pouze zahraniční fundamenty, jelikož nás nečekají žádná česká data.

Rozmezí by se v případě eurokoruny nemělo nikterak měnit, což neznamená nic jiného, než 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolaru by z hlediska dění a dat mohl být scénář zajímavější, proto se range pravděpodobně bude pohybovat od 25,45 až 25,60 USDCZK.

Nejsledovanějším párem bude dnes bezpochyby eurodolar. Ten po včerejším zpevnění americké měny zahajuje den od 1,0577 EURUSD.

Za posílením měny největší ekonomiky světa stál ADP report trhu práce, který za listopad ukázal 217 tisíc nově vytvořených pracovních míst, přičemž očekáváno bylo 196 tisíc. Tvorba míst byla silná ve všech segmentech z hlediska velikosti firem. Naprostou většinu míst ale vytvořil sektor služeb, kde vzniklo asi 204 tisíc míst.

V rámci Evropy byl zveřejněn index cen výrobců za říjen, který v říjnu meziměsíčně klesl o 0,3 % a meziročně pak o -3,1 %. Dále byl reportován odhad harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za listopad. Ten se zastavil na meziročním růstu o velikosti 0,1 %, při očekávání na 0,2 %.

Ve čtvrtek proběhne již zmiňované zasedání ECB. Očekává se, že by vedení banky mohlo přistoupit k dalšímu uvolnění své měnové politiky, a to buďto snížením depozitních sazeb více do záporu či navýšením objemu i délky prováděného programu kvantitativního uvolňování. Ve prospěch tohoto přesvědčení hrají nejen dat, která postupně přicházela z evropské ekonomiky, ale rovněž i proslovy šéfa banky Maria Draghiho.

Faktem je, že vzhledem k vysoce nastaveným očekávání je možné, že ve výsledku bude investiční publikum zklamáno. Pokud by změna politiky byla mnohem mírnější, než jsou nastaveny predikce, euro by mohlo část svých předchozích ztrát rychle umazat.

Do hry však vstoupí i další data, jako například zpřesněné odhady indexů nákupních manažerů ve službách v Německu a eurozóně. Stejně tak bude revidován americký index ISM, kde se očekává výsledek na 58 bodech oproti předchozím 59,1.

V USA se můžeme těšit na objednávka dlouhodobého zboží s dopravními prostředky i bez nich, průmyslové objednávky a poté týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Rozmezí pro eurodolar by se mohlo pohybovat 1,052 až 1,062 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter