Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

RoklenFX: Data a další krůček k vyšším sazbám

Úterý končí koruna na stálé úrovni 27,02 EURCZK. Na páru s dolarem jsme byli svědky posílení americké měny, které vyhnalo devizovou dvojici až na 24,74 USDCZK.

Co se týče kurzotvorných dat, dnes neproběhlo žádné zveřejnění relevantních výsledků. Z ostatního je možné zmínit report Ministerstva financí, které oznámilo, že státní dluh ke konci září klesl o 0,6 miliardy Kč, což odpovídá 1,633 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh o přibližné velikosti 158 tisíc korun.

Zahraniční devizové trhy byly rovněž svědky zpevnění dolaru. Americká měna na páru s eurem posílila o více jak 0,6 %, což odpovídá úrovni na 1,093 EURSUD.

Z dat byl jako první reportován ZEW index německého ekonomického sentimentu za prosinec. Ten předčil očekávání, když se zastavil na 16,1 bodech při konsensu na 15 a předchozím výsledku 10,4 bodů. Index tak zlomil sedm měsíců po sobě trvající pokles a promluvil tak do prudkého růstu evropských akcií.

Pozitivní výsledek však podkopává dlouhodobější pohled indexu. Ten říká, že ZEW je stále pod svým dlouhodobým průměrem a pokulhává za dalšími výhledovými indikátory pro německou ekonomiku. 

V odpoledních hodinách pak byl zveřejněn americký index spotřebitelských cen za listopad. Ten za listopad potvrdil očekávání meziměsíční stagnace, stejně tak se potvrdila i meziroční predikce na +0,5 %. Jako další byl reportován Empire State index nálady ve výrobě, který poskočil na -4,59 bodů z předchozích -10,74.

Silnější dolar byl podpořen obzvláště pozitivním výsledkem americké inflace. To tak ve výsledku ještě více podpořilo představu, že Fed během zítřka své sazby opravdu zvýší. Dnes má centrální banka za sebou téměř celý první den svých jednání, že kterých poté vzejde „úrokový“ verdikt.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter