RoklenFx: Data podpořila korunu, investoři fandí i dolaru

Nový týden začal pro korunu na páru s eurem pozitivně. Česká měna díky lepším datům posílila až k aktuální hranici 27,045 EURCZK. Na páru s dolarem jsme byli svědky zpevnění americké měny, které dolarkorunu dostalo na 24,34 USDCZK. Ten samý trend se projevil i a eurodolaru, který chvilkově prolomil úroveň 1,110 EURUSD. Aktuálně se však opět obchoduje na 1,111 dolaru za euro.

Pondělí bylo akční především, co se týče české ekonomiky. V ranních hodinách byly zveřejněny maloobchodní tržby, které za leden potvrdily sílu domácí spotřebitelské poptávky. Prodeje v maloobchodě vyjma aut se meziměsíčně zvýšily o 1,2 %, meziročně pak o 4,6 %, po očištění o kalendářní efekty dokonce o 5,8 %. Za lepšími čísly stál především pozitivní vliv růstu mezd, pokles nezaměstnanosti a celkově dobrá ekonomická situace.

Jako další byl zveřejněn rozhovor guvernéra ČNB Miroslava Singera. Ten opět potvrdil, že čeští bankéři nejsou velkými „fanoušky“ záporných sazeb, ovšem vyloučit jejich zavedení úplně nelze. Zároveň ale zdůraznil, že česká centrální banka „není ve vleku ECB“, což nahrává spíše v neprospěch negativních úroků.

Americký dolar dnes zpevnil především díky příklonu investorů k rizikovějším aktivům. Pro jeho další vývoj bude klíčová především středa, kdy proběhne zasedání Federálního rezervního systému, který rozhodne o budoucí podobě své měnové politiky.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter