RoklenFx: Data z průmyslu u kormidla. Kde se „podepíší“ nejvíc?

První červnový den zahajuje koruna na páru s eurem na 27,023 EURCZK. Dolarkoruna se aktuálně obchoduje na 24,29 USDCZK.

Co se týče českých dat, včera jsme se dočkali pouze objemu peněz v ekonomice. Harmonizovaný měnový indikátor M3 meziročně stoupl o 9,5 %, agregát M1 poté o 12,8 %, což je především důsledek zvýšení jednodenních vkladů.

Dnes bude reportován Markit PMI index aktivity českého průmyslu, kde se očekává růst z 53,6 bodů na 54,2. Odpoledne pak ministerstvo financi zveřejní výsledek rozpočtu ke konci května.

Rozmezí pro eurokorunu by se mohlo pohybovat od 27,02 až 27,03 EURCZK. Na páru s dolarem vidíme korunu v pásmu 24,24 až 24,36 USDCZK.

Dolar se po svém včerejším oslabení dostal až na 1,116 EURUSD. Poté však chytil druhý dech, který mu vydržel i dnes. Aktuálně se obchoduje na 1,112 za euro.

Z Německa v úterý přišla meziroční změna maloobchodních tržeb, která vykázala nárůst o 2,3 %. Následovala německá míra nezaměstnanosti, která v květnu skončila mírným zpomalením na 6,1 %. Výčet evropských dat nakonec uzavírá květnová inflace eurozóny. Ta podle statistik skončila propadem o -0,1 %, v jádrovém vyjádření naopak růstem, a to o +0,8 %.

Ze Spojených států byla reportována data osobních příjmů, která v dubnu skončila na +0,4 %, osobní výdaje pak rostly o rovné procento.  Následoval S&P/Case-Shiller index cen bydlení, který v březnu rostl o 5,43 %. Chicago index nákupních manažerů za tu samou dobu klesl na 49,3 bodů. Výčet uzavírá americká spotřeba, která se v květnu propadla na 92,6 bodů.

Během dneška se dočkáme indexu PMI z oblasti průmyslu, a to jak v Německu, tak i v celé eurozóně. V prvním případě očekávání pracují se stagnací na 52,4 bodech, ve druhém pak s 51,5 body.

V odpoledních hodinách tento výčet doplní data z USA, kde by sledovaný indikátor měl vykázat 50,5 bodů. Jako další přijde index ISM z průmyslu, kde se čeká 50,4 bodů. Během večera pak Fed zveřejní svou Béžovou knihu.

Eurodolar dnes vidíme od 1,105 až 1,117 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter