RoklenFx: Den centrálních bank. Koruna, dolar i libra sílí

Čtvrtek byl nabitý, a to především díky aktivitě centrálních bank. Koruna po zasedání ČNB usedla (kam až mohla) na intervenční hranici 27,02 EURCZK. Dolar se z ranních hodnot kolem 1,111 za euro posunul na 1,109 EURUSD. Dolarkoruna se obchoduje na 24,35 USD.

Mírnému zpevnění americké měny nahrálo včerejší zasedání Fedu, jehož výstup si investoři vyložili jako další krok směrem k vyšším sazbám. Svým způsobem tak americká centrální banka lehce zbrzdila nátlak, který na dolar vyvíjí aktuální sentiment blížících se prezidentských voleb. Svou trochou přispěly i informace ohledně nejnovějších průzkumů, které opět poukazují na mírný náskok Clintonové nad Donaldem Trumpem.

Fed: Podmínky pro vyšší sazby se lepší. I přesto chceme více důkazů

Co se týče ČNB, všechna očekávání byla splněna, jelikož banka ponechala sazby beze změny, stejně tak potvrdila, že nejbližší konec intervenčního režimu vidí k polovině roku 2017. Potěšující okolností může být fakt, že bankovní rada zlepšila výhled ekonomického růst pro rok 2016 z 2,4 na 2,8 %.

ČNB: Intervence do půlky 2017, prognóza mění HDP i inflaci

Výčet aktivity centrálních bank uzavírá ta britská. Ani v jejím případě jsme se nedočkali žádných změn. Jak sazby, tak i aktuální podoba programu kvantitativního uvolňování zůstaly ve své původní verzi. Obdobně jako její česká kolegyně pak zlepšila výhled domácí ekonomiky pro letošní, ale i pro příští rok.

Bank of England sazby nemění, letos už jejich pokles nečeká

Libra si během dnešního dne připsala vůči dolaru více jak procentní růst. Tento zvrat přišel po předchozím intenzivním propadu díky rozhodnutí vrchního soudu. Ten nařídil, že proces zahájení odchodu z EU může začít tehdy, až když tzv. článek 50 Lisabonské smlouvy schválí britský parlament. Tento verdikt by tak mohl samotný start brexitu posunout až na pozdější datum, než je konec března 2017.

Brexit až se souhlasem parlamentu, rozhodl soud

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

ritský parlament.

Newsletter