RoklenFX: Den „D“ koruny je tu. Prodlouží ČNB intervence?

Čtvrtek je den, na který čekají všichni obchodníci s korunou. Během dneška totiž bude jednat rada České národní banky, aby zhodnotila ekonomickou situaci země a v závislosti na tom pak rozhodla o podobě budoucí měnové politiky.

Vzhledem k dosavadnímu ekonomickému vývoji, obzvláště z hlediska tempa růstu cenové hladiny, většina expertů věří v možné prodloužení intervenčního režimu, a to až do roku 2017. Toto rozhodnutí by mělo přijít v návaznosti na to, v jakém duchu bude prezentována nová prognóza budoucího vývoje české ekonomiky. Program dne je následovný, ve 13:00 bude zveřejněno rozhodnutí o úrokové sazbě, ve 13:45 pak proběhne tisková konference, kde se guvernér Singer vyjádří k současné situaci a zároveň představí prognózu a s ní spojená možná další opatření.

Koruna tak ve sběhu dnešních událostí zahajuje silnější na úrovni 27,04 EURCZK, kam se posunula ze včerejšího ranního rozmezí 27,07 až 27,08 koruny za euro. Na páru s dolarem si česká měna připsala ztráty, když během včerejška oslabila z 24,75 USDCZK až na 24,92 koruny za dolar.

Kromě zasedání ČNB budou během dneška reportovány i maloobchodní tržby za září. Očekává se meziroční růst o 6 %, bez motorových vozidel pak o 3,6 %. 

Možný kurz koruny by se na páru s eurem mohl pohybovat 27,045 až 27,065 EURCZK. Na páru s dolarem pak od 24,90 až 25,10 USDCZK.

Eurodolar si včera prošel dolarovou rally, která měnový pár dostala až pod úroveň 1,09 EURUSD. Tam se udržel i dnes ráno, startovací hodnota je pro dnešek 1,085 dolaru za euro.

Motorem síly americké měny byla včerejší data z amerického trhu práce. Šetření agentury ADP ukázalo, že v americké ekonomice bylo v soukromém sektoru vyjma zemědělství za září vytvořeno 182 tisíc nových pracovních míst. Očekáváno bylo 180 tisíc.

Pozitivní výsledek hraje do karet klíčové páteční statistice amerického trhu práce, kdy bude zveřejněna změna zaměstnanosti v soukromém sektoru kromě zemědělství (tzv. Nonfarm Payrolls). Očekávání jsou v tomto případě nastavena na 180 tisíc při předchozích 142 tisících pracovních míst.

V rámci eurozóny dnes Evropská komise zveřejní předpovědi ekonomického růstu a ekonomický bulletin. Také budou reportovány zářijové tržby v maloobchodě, kde se čeká 0,2% růst, meziročně pak 3 %.

Rozmezí pro eurodolar by se mohlo pohybovat od 1,080 až 1,092 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter