RoklenFx: Den „D“ pro dolar. Zachrání ho HDP či Yellenová?

Koruna zahajuje pátek na 27,022 EURCZK. Dolarkoruna se nachází na 23,90 USDCZK.

Dnes byl zveřejněn rozhovor se členem bankovní rady ČNB Tomáše Nidetzkým. Ten pro Hospodářské noviny řekl, že Ukončení devizových intervencí bude složitější než jejich zavedení.Podle něj teď centrální bankéři nyní hledají cestu, jak z takzvaných intervencí proti koruně vystoupit, aby to nezpůsobilo výkyvy kurzu a nepoškodilo vývozce.

„Jsou zpracovány různé scénáře a jejich dopady. Nemyslím si, že jen některý z nich je ten správný a že dopady, které exit může mít, jsou jasně předvídatelné. Já osobně nemám jasnou preferenci. Debata je ještě před námi,“ řekl deníku Nidetz­ký.

Pro dnešek se už nečekají žádná data. Pásmo pro eurodolar tak vidíme od 27,02 až po 27,04 EURCZK. Pro dolarkorunu od 23,84 až 23,96 USDCZK.

Dolarová snaha o posílení nevydržela. Aktuálně se na páru s eurem nachází na 1,130 EURUSD.

Včera byl zveřejněn index Ifo měřící náladu mezi německými podnikateli. Ukázalo se, že ukazatel za srpen klesl z předchozích 108,3 bodů na 106,2, což je nejnižší úroveň od letošního února.

Další várka dat přišla ze Spojených států. Jako první byla zveřejněna týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na 261 tisících.  Poté byly reportovány objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Ty vykázaly za červenec +4,4 %, v jádrovém vyjádření pak +1,5 %. Poslední byl uveden index PMI sektoru služeb. Ten v srpnu skončil na 50,9 bodech.

Dnes bude hlavní událostí revize amerického HDP za druhý kvartál, kde se čeká +1,1 % oproti předchozím +1,2 %. Další klíčovou událostí bude projev guvernérky Fedu Janet Yellenové, která promluví na výročním symposiu Fedu v Jackson Hole. Investoři budou očekávat, zda bankéřka alespoň naznačí, jak by se mohla banka ubírat v rámci budoucího rozhodování o úrokových sazbách.

Eurodolar by se tak měl pohybovat od 1,1244 až 1,136 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter