RoklenFx: Den jako stvořený pro dolarovou rally

Středeční ráno začíná pozvolna. Devizové trhy se vesměs drží na úrovních včerejšího večera. Na koruně to znamená, že eurokorunu nalezneme stále na 27,02 EURCZK a dolarkorunu po dolarové rally na 25,17 USDCZK.

Datově bylo úterý z hlediska české ekonomiky poměrně chudé. Hlavní událostí bylo zveřejnění schodku státního rozpočtu za rok 2015. Schválenou původní hranicí bylo 100 miliard korun, ovšem ukázalo se, že výsledek byl mnohem lepší, a to „pouhých“ 62,8 miliardy. V porovnání s předchozím rokem jde o zlepšení o 15 miliard.

Ministerstvo financí uvedlo, že za těmito čísly stojí především „oživení ekonomiky a zlepšení práce finanční správy, které se projevilo ve větším výběru daní.“ Ovšem mnozí ekonomové s druhým tvrzením ohledně daní polemizují.

„V loňském roce rostla ekonomika zářným tempem, se kterým ve svých prognózách ministerstvo financí, ale ani žádná jiná instituce, nepočítalo. Schodek byl tedy rozpočtován při vyhlídkách výrazně slabšího hospodářského růstu, než byl ten skutečně dosažený. To, že reálný schodek je nižší než ten rozpočtovaný, je tedy do značné míry vlastně zcela samozřejmé a nemůže to být vydáváno za úspěch vlády,“ uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Toto stanovisko ostatně svým způsobem podporuje i prosincový nález Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten zveřejnil nález, podle něhož nebyl loňský pololetní přebytek státního rozpočtu výsledkem zlepšeného hospodaření vlády. Byl podle NKÚ naopak dán jinými faktory typu vyšších příjmů z fondů Evropské unie nebo nižšího čerpání výdajů,“ dodal Kovanda.

Dnes nás z české ekonomiky nečekají žádná data. Rozmezí pro eurokorunu by se tedy mělo udržet na 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolaru by mohla i nadále pokračovat rally americkém měny. Ta by devizový pár mohla dostat až do pásma 25,16 až 25,25 USDCZK.

Právě zmiňované zpevnění tzv. „greenbacku“ se silně projevuje i na eurodolaru, který se aktuálně nachází na 1,073 EURUSD.

Z hlediska dat byl včera nejdůležitější odhad prosincové inflace v eurozóně. U indexu cen spotřebitelů se očekával meziroční nárůst o 0,4 %, ovšem výsledek ukázal pouhých 0,2 %. Potvrdil se tak trend, který byl naznačen již během pondělí, kdy stejný ukazatel v případě Německa skončil rovněž výrazně pod predikcí.

Mnozí analytici tak očekávají, že nízká inflace opět donutí Evropskou centrální banku jednat, a to v nejbližších možných termínech zasedání rady, jako je například březen.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Dnešní den by rozhodně nemusel být nudný, alespoň co se týče dění na zahraničních měnách. V podstatě od rána až do večera budou vycházet data formující pohled na ekonomický stav a výkon vybraných regionů.

Jako první nás čeká index PMI sektoru služeb v Německu a v eurozóně. Mnohem zajímavější však bude odpoledne, které bude patřit výhradně Spojeným státům. Hlavním fundamentem bude ADP report americké zaměstnanosti soukromého sektoru (vyjma zemědělství) za prosinec. Odhady počítají s 194 tisíci nově vytvořených míst oproti předchozím 217 tisícům.

Následovat bude report americké obchodní bilance za listopad, kompozitní index PMI, PMI ve službách a především pak index ISM mimo zpracovatelský průmysl, který by si za minulý měsíc měl polepšit na 56 bodů z předchozích 55,9. V neposlední řadě pak budou reportovány i objednávky dlouhodobého spotřeby a tovární zakázky.

Datově bohatý den zakončí zápis z prosincového zasedání Federálního rezervního systému (tzv. Fed Minutes), během kterého byly navýšené hlavní sazby až na rozmezí 0,25 – 0,5 %. Tento dokument přinese detailní přepis pohledu vedení centrální banky na současný stav americké ekonomiky a s tím tedy i možné indiície dalšího postupu v rámci úrokové „normalizace“.

Pokud by zmiňovaná data vyšla ve většině případů, především pak u ADP reportu, lepší než očekávání, dá se počítat s dalším posílení dolaru. Pásmo pro eurodolar by se tak dnes mohlo pohybovat od 1,068 až 1,074 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter