RoklenFX: Devizové trhy pod palbou dat a incidentu

Úterý končí koruna o něco silnější. Na páru s eurem jsme byli svědky mírného posílení, a to až na 27,022 EURCZK, v případě dolaru česká měna „zaparkovala“ na 25,39 USDCZK.

Co se týče dat, během rána byla zveřejněna celková důvěra v českou ekonomiku za listopad. Saldo souhrnného indikátoru důvěry oproti říjnu vzrostlo o 1,1 bodu. Saldo indikátoru důvěry podnikatelů se meziměsíčně zvýšilo o 1,2 bodu, přičemž mezi podnikateli se důvěra zvýšila ve stavebnictví, v obchodě a ve vybraných odvětvích služeb; v průmyslu se zvýšila mírně. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se meziměsíčně zvýšilo mírně o 0,5 bodu.

Důvěra v českou ekonomiku roste, obavy firem i spotřebitelů slábnou

Eurodolar končí úterý na 1,0645 EURUSD. Z hlediska dat byl dnešní den pro tuto devizovou dvojici opravdu hojný.

V ranních hodinách byl zveřejněn druhý odhad německého HDP za třetí kvartál, který skončil meziročním růstem 1,8 %, což odpovídá původní mezikvartální predikci na 0,3 %. Poté následoval německý index Ifo reflektující podnikatelskou důvěru. Ukazatel v listopadu stoupl na rovných 109 bodů, a dosáhl tak nejvyšší hodnoty od loňského června. 

Podnikatelská důvěra v Německu se zvedá, hlásí Ifo

Údaje naznačily, že pracovníci na vedoucích firemních postech v největší evropské ekonomice jsou optimističtější, přestože vyhlídky německého vývozu na rozvíjející se trhy jsou slabší.

Pro Spojené státy byla klíčovým ukazatelem revize prvotního odhadu tempa růstu americké ekonomiky za třetí kvartál. Revize dopadla dle očekávání trhu, růst produktu byl v posledním čtvrtletí navýšen z původních 1,5 % na 2,1 %. Ve druhé čtvrtině roku pak ekonomika Spojených států rostla o silných 3,9 % v přepočtu na celý rok.

K dnešnímu zvýšení odhadu přispělo mírnější omezování podnikatelských zásob, vyšší firemní investice i investice do obytné výstavby. Spotřebitelské výdaje, které se na HDP podílejí asi dvěma třetinami, rostly nadále silným tempem 3,0 %, třebaže o něco pomaleji, než se původně odhadovalo.

Částečným zchlazením jsou později dnes vydaná čísla o spotřebitelské důvěře, která v listopadu nečekaně propadla (z 99,1 na 90,5 bodu, očekáváno 99,5 b. dle Conference Board), ve prospěch hovoří naopak vzestup cen domů dle S&P/Case Shiller indexu o 5,5 procenta při očekávání meziročního 5,2% růstu.

V neposlední řadě je potřeba zmínit i sestřelení ruského letounu na pomezí Turecka a Sýrie, které má na svědomí turecké armáda. V návaznosti na to euro posílilo, ovšem v pozdějších hodinách bylo „zabržděno“ pozitivními daty z americké ekonomiky.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter