RoklenFx: Devizoví obchodníci možný Fed pivot tolik neprožívají

Klíčové body

  • Americká centrální banka dnes zvýší sazby o 75 bodů.
  • Trhy budou sledovat možné náznaky úpravy tempa zvyšování sazeb.
  • Koruna se svezla na risk-on náladě.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší obchodování se neslo v typickém duchu čekání na tiskovou konferenci Fedu, který má své rozhodnutí o zvýšení sazby o 75 bazických bodů oznámit dnes. Samotný tento fakt není až tak důležitý jako následná komunikace o dalších krocích centrální banky. Očekává se tzv. „pivot“ neboli otočka v politice, která fakticky znamená jakýkoliv náznak o možnosti změny politiky v blízké budoucnosti.

Každé slovo guvernéra Fedu Powella bude váženo na přesných laboratorních vahách. Umělé inteligence budou překládat tyto náznaky do řeči prodejních a nákupních signálů na amerických vládních dluhopisech a akciových indexech, které budou rychlostí blesku přenášeny na burzovní platformy. Jako v každý takový den se dá proto očekávat poměrně značná volatilita a výslednou „risk-on“ nebo „risk-off“ akci, která bude mít dlouhodobější dopad, se dozvíme až po několika hodinách nervy drásajícího obchodování. To nás však čeká teprve dnes odpoledne. Včera akciové trhy zavřely v neutrální až negativní náladě. Během obchodního dne byla zveřejněna některá méně důležitá předstihová čísla, která přinesla smíšený signál. Index JOLTS (The Job Openings and Labor Turnover Survey ) ukázal na stále silný trh práce, který nepřeje otočce, index PMI potvrdil naopak mírnící se inflační tlaky otočce nahrávající.

K zajímavému pohybu na měnových trzích došlo pouze na páru USDJPY, který oslabil o jedno procento během asijského a evropského obchodování, aby opět téměř celou svou ztrátu smazal za obchodování amerického. Na měnových trzích je vidět, že jakýkoliv Fed pivot zde není tématem dne. Tento stoický klid obchodníků mne vede k závěru, že změna v politice centrální banky, kterou prožívají akciové trhy s nebývalou emoční aktivitou, se nejspíše konat nebude.

Domácí ekonomická scéna včera zaznamenala taktéž několik smíšených signálů. HDP za Q3 pokleslo o 0,4 %. Index PMI blíže k 40 než k 50 znamená špatnou zprávu pro kvartál poslední. Pozitivně překvapil jedině export.  Na kurz koruny vůči euru neměly tyto ukazatele téměř žádný vliv. Koruna posiluje velmi mírně v souladu s risk-on sentimentem na trzích, pravděpodobně bez pomoci ČNB.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9874 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 111,40 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9800 do 0,9967 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,46 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,77 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,41 až 24,55 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,53 do 25,00 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter