RoklenFx: Dnes zasedá Fed. Připravte se na vyšší volatilitu

Dnešní den je klíčový jak pro akciové, tak pro devizové trhy. Ve večerních hodinách bude zveřejněno rozhodnutí o hlavní sazbě Federálního rezervního systému, po kterém bude následovat vystoupení guvernérky Yellenové. Již během včerejšího dne byla patrná začínající nervozita, která poškodila především dolar. Dnes tak můžeme, ostatně jako tomu bývá vždy během zasedání centrální banky, očekávat zvýšenou volatilitu, a to především u měnových dvojicích s americkou měnou.

Koruna na páru s eurem tak zahajuje středu na 27,043 EURCZK. Dolarkoruna se po včerejším oslabení americké měny nachází na 23,93 USDCZK. Eurodolar se aktuálně obchoduje na 1,130 EURUSD.

Během úterý nepřišla z české ani z evropské ekonomiky žádná data. Dnes již byl reportován německý Gfk průzkum spotřebitelské důvěry, který skončil na lepších 9,7 bodech. Žádná další klíčová statistika již z obou regionů nepřijde.

Rozmezí pro eurokorunu by se mělo držet od 27,025 až 27,055 EURCZK. Dolarkoruna by se měla nacházet v pásmu 23,86 až 24,05 USDCZK.

Co se týče dění v USA, včera jsme se dočkali jádrových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které v březnu skončily pomalejším než očekávaným růstem +0,8 %. Poté následoval S&P/Case-Shiller index cen domů, který v únoru vykázal meziroční růst o +5,7 %. Index PMI sektoru služeb byl na řadě jako další, když skončil mírným růstem z 52 bodů na 52,1. Výčet pak uzavírá spotřebitelská důvěra za duben, která naopak klesla na 94,2 bodů.

Dnes se ještě před Fedem dočkáme například rozjednaných prodejů domů za březen, které by měly skončit zpomalením na +0,5 %. Zveřejněna bude i týdenní změna žádostí o hypotéku.

Z hlediska očekávání ohledně výstupu jednání centrální banky, většina analytiků pracuje s tím, že Yellenová úrokové sazby nezvýší. Plán provést do konce letošního roku celkem dvě kola tzv. úrokové normalizace, který byl představen na březnovém zasedání, se tak patrně přesouvá na další zasedání, přičemž největší pravděpodobnost budoucí akce se týká až druhé poloviny roku.

Někteří experti však věří, že i tento scénář je nadsazený. I přes uvolnění finančních podmínek USA je podle nich ekonomický vývoj stále nedostačující, což by mohlo navyšování úroků přesunout až do dalších let. Tento fakt by byl pro další vývoj dolaru bezesporu negativní.

Rozmezí pro eurdolar se tak pohybuje od 1,122 až 1,136 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter