RoklenFx: Dnes zasedá Fed. Většina analytiků nevěří v navýšení sazeb

Koruna zahajuje středu na 27,02 EURCZK. Ve dvojici s dolarem jsme se dostali na 24,25 USDCZK.

V rámci českého dění stojí za zmínku studie analytického týmu České spořitelny, která se týká možného konce intervenčního ČNB. Podle ní by se doba ukončení režimu mohla posunout až na konec roku 2017. Důvodem pozdějšího uvolnění kurzového závazku bude očekávané posunutí termínu na ukončení programu výkupu cenných papírů Evropskou centrální bankou, pomalejší růst mezd a proti očekáváním pomaleji rostoucí, avšak pevná, inflace.

Dnes nebudou zveřejněna žádná domácí data. Eurokoruna by se měla pohybovat od 27,02 až 27,04 EURCZK. Dolarkorunu vidíme v pásmu 24,18 až 24,32 USDCZK.

Dolar se na páru s eurem drží poblíž 1,114 EURUSD.

Co se týče včerejších zahraničních událostí, dočkali jsme se dat amerického realitního sektoru. Zahájená stavba nových domů se v srpnu propadla o -5,8 % oproti očekávání na -1,7 %. Stavební povolenky pak meziměsíčně klesly o -0,4 %.

V noci na dnešek zasedala japonská centrální banka. Ta i přes všechna očekávání ponechala svou sazbu na -0,1 %. Zrušila však svůj dosavadní cíl objemu nákupu aktiv (80 bilionů jenů ročně)  a místo něj se více zaměří na řízení výnosové křivky. Svou činností tak hodlá udržovat výnos 10letých japonských bondů poblíž nuly. Guvernér Kuroda rovněž uvedl, že banka dovolí, aby inflace překročila nastavený 2% cíl.

Hlavním fundamentem zbytku dne bude večerní rozhodnutí americké centrální banky o budoucí podobě úrokové politiky. Jakmile měnový výbor Fedu zveřejní své rozhodnutí, bude následovat tisková konference, kde vystoupí guvernérka Yellenová. Ta v rámci svého proslovu jednak odůvodní úrokový verdikt a zároveň představí shrnutí ekonomické projekce.

Analytici na základě aktuální situace americké ekonomiky a dat z ní proudících nevěří, že by Fed přistoupil ke zvýšení sazeb z pásma 0,25 až 0,5 %. Pravděpodobnost toho, že by byly sazby zvýšeny, dosahuje dle agentury Bloomberg pouhých 22 %.

Na základě toho se dá čekat, že (především těsně před a po rozhodnutím) bude na trzích pozorována zvýšená volatilita. Eurodolar by se tak mohl pohybovat v rozmezí 1,108 až 1,120 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter