RoklenFx: Dolar čeká na verdikt Fedu, koruna silná na 27,02

Koruna vůči euru byla po celé úterý téměř nehybná a obchodovala se v úzkém pásmu 2 haléřů. Při nízké prázdninové likviditě zůstává zaparkovaná těsně nad úrovní 27,00, aktuálně na 27,022 EURCZK. Makroekonomické fundamenty hovoří pro posilování, ČNB je ale v tomto zásadně proti a svůj kurzový závazek stanovený v listopadu 2013 si hlídá. Zároveň pro oslabování koruny mnoho faktorů nemluví, a tak si budeme muset počkat na další zasedání bankovní rady příští čtvrtek, kdy by měla diskutovat i novou ekonomickou prognózu. Do té doby čekáme klidné obchodování bez větších výkyvů.

ČNB uvidíme na trhu oslabovat korunu stále častěji, říká ekonom

Dolar včera umazal část svých ztrát a vyhlíží nejdůležitější událost dne – zasedání americké centrální banky. Ke zvýšení sazeb pravděpodobně ještě nedojde, ale trh bude vyčkávat, s jakou rétorikou Fed přijde a jaká bude tedy pravděpodobnost očekávaného zvýšení sazeb v září. K tomuto termínu se ubírá zrak finančních trhů. Euro vůči dolaru se obchoduje na 1,1050 EURUSD, bez větší změny proti včerejšímu závěru.

Z dat nás dnes ještě čekají prodeje domů ve Spojených státech, které ale budou upozaděny a veškerá pozornost bude upřena na Fed, který vyřkne měnové rozhodnutí ve 20 hodin našeho času. Zásadnější budou ale zřejmě doprovodné komentáře. Podle některých analytiků již trh počítá se symbolickým zvýšením sazeb o zhruba 0,1 procenta již na dnešním zasedání. 

Newsletter