RoklenFX: Dolar i koruna slabší. Český trh práce potěšil, inflace nikoliv

První den nového týdne ukončuje koruna na slabší úrovni 27,03 EURCZK. Na páru s dolarem česká měna mírně posílila, a to až na 25,09 USDCZK.

Z hlediska ekonomických dat bylo důležité ráno, kdy byl zveřejněn růst spotřebitelských cen měřený indexem CPI. Ukázalo se, že ceny za říjen meziměsíčně stagnovaly, zatímco meziročně poklesly na 0,2 % oproti předchozím +0,4 %. Zároveň byla reportována míra nezaměstnanosti za tentýž měsíc, která dosáhla lepší úrovně 5,9 % oproti minulým 6 %.

V podvečerních hodinách byl pak zveřejněn blog guvernéra ČNB Miroslava Singera, ve kterém bylo potvrzeno, že konec intervencí na eurokoruně může nastat na přelomu 2016 a 2017. Pravděpodobnost, že by banka ukončila režim v létě nebo na začátku podzimu příštího roku, je podle Singera mizivá. Dodal, že základní úroková sazba se z technické nuly začne zvyšovat v roce 2017.

Měnový pár eurodolar pondělí končí na silnější úrovni 1,0768 EURUSD. Z dat je možné v rámci eurozóny zmínit obchodní bilanci Německa, jež skončila v září přebytkem téměř 23 miliard eur při očekávání na 20 miliardách.

Newsletter