RoklenFx: Dolar nad 1,1400 je nejslabší k euru za půl roku

Česká koruna začíná čtvrteční ráno o něco silnější na úrovni 27,026 EURCZK. U amerického dolaru se nacházíme na 23,63 USDCZK.

Z české ekonomiky přišla včera ráno data o únorové obchodní bilanci. Ta nakonec skončila v přebytku o velikosti 22 miliard korun, což byl mnohem lepší výsledek než původní očekávání 19,9 miliard. 

Dnes z České republiky přijdou data týkající se únorové průmyslové výroby, kde se očekává meziroční růst o 4,8 %, maloobchodních tržeb s predikovaným meziročním růstem o 6,6 % a průmyslové výroby, u které očekáváme meziroční pokles o 7,2 %. Česká národní banka rovněž zveřejní únorový objem intervencí proti posilující koruně.

Rozmezí pro eurokorunu by se dnes mělo držet od 27,02 až po 27,035 EURCZK. Dolarkoruna by se měla pohybovat od 23,52 do 23,72 USDCZK. 

Eurodolar se po včerejším zápisu z jednání bankovní rady Fedu vyšplhal na 1,144 EURUSD.

Včera byl v Německu zveřejněn index PMI maloobchodu, který vzrostl na 54,1 bodu. U eurozóny index PMI naopak poklesl na 49,2 bodu. Hlavní událostí včerejšího dne bylo ale zveřejnění zápisu z posledního jednání Fedu známé jako Minutes, které poslalo dolar do kolen.

Z něj vyplynulo, že Fed v březnu diskutoval další zvýšení úrokových sazeb v dubnu, dostatek hlasů pro ale nebyl. Jako hlavní riziko se ukázal vývoj ve světové ekonomice a měnový výbor americké centrální banky tak ovládla opatrnost a odklad druhého zvýšení sazeb po takřka deseti letech. 

Růst sazeb Fedu? Letos dvakrát, ne v dubnu

„Mnozí účastníci byli toho názoru, že globální ekonomická a finanční situace stále představuje znatelná rizika,“ píše se v zápisu z jednání. Guvernéři jednotlivých regionálních poboček Fedu se ale vesměs shodovali, že v letošním roce se základní sazba zvýší nejspíše dvakrát, ohledně načasování si ale nebyli jistí.

Dnes na zveřejnění zápisu naváže guvernérka Yellenová, která bude mít proslov v New Yorku společně s Greenspanem, Bernankem a Volckrem. Důležitější událostí ale bude zveřejnění zápisu z jednání tentokrát ECB k měnové politice z 10. března. Dnes rovněž vystoupí nejvyšší vedení Evropské centrální banky ve složení Coeure, Constancio, Praet. Dále se dnes můžeme těšit ještě na nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA, u nichž se čeká pokles na 270 tisíc.  

Eurodolar by se dnes měl nacházet v pásmu 1,137 až 1,151 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter